Třicetiletého syna Marty Jandové vzbudil dusivý kouř před osmou hodinou, kdy se už nedostal po schodech přes dílnu k matce a babičce, ale musel oknem.

„Musel vyskočit z malého okna v komoře. Vzbudil nás a já odvedla do bezpečí maminku, která chodí o berlích," popisovala dramatické novoroční probuzení Marta Jandová.

To se už propadaly stropy dílny sousedící s obývacím pokojem.

„Ještě jsem zachránila psa a bylo po všem. Kdyby se tak syn nevzbudil, to jsme skončili ještě hůře. Možná jsme tu už ani nebyli," dodala při pohledu na vyhořelou část domu.

Tři noci jsem nespala, nejím

„Tři noci jsem nespala. Nejde to. Nejím," pronesla sklesle třiapadesátiletá žena, která se do Hnojic přistěhovala před čtrnácti lety.

„Všechno, co jsme od té doby vybudovali, je pryč. Vloni jsme udělali kompletně novou elektřinu," pokrčila rameny, na kterých měla sněhem promáčenou bundu.

„Čekáme na pojišťováka a to, jak škodu a náhradu vyhodnotí. Stavbu máme pojištěnou, ovšem zařízení domácnosti ne. Navíc v dílně měl přítel traktor na opravu, štípačku, vrtačku, a to všechno je na uhel," ukazovala na zničené stroje, na které prohořelým stropem sedal sníh.

Pro ženu a její blízké je v současné době velkou oporou pomoc místních.

„V Hnojicích jsou lidé hrozně hodní. Ptají se, co můžou udělat, chtějí pomoci s úklidem, stěhováním. To nás drží," svěřila se a v očích měla slzy.

Rodině vyhořel opravený dům. Hnojice teď organizují pomoc i sbírku

Strop v obýváku asi nevydrží

Příčina ohně, který podle rodiny začal hořet v dílně, není zatím zcela jasná.

„Spekuluje se o elektřině. Nevíme. Když šel syn spát, procházel dílnou a vše bylo v pořádku, nic nezaznamenal," uvedla Marta Jandová, která převezla maminku k sestře do Náměště na Hané a společně s přítelem a synem čeká na závěry statika.

„Do domu nesmíme. Vypadá to, že strop v obývacím pokoji nevydrží. Kdyby alespoň nesněžilo a nebyla zima," zoufala si žena.

Jak vyhořelé rodině pomáhají lidé z Hnojic?
Je vlna solidarity v hanácké výspě ve vykořeněných Sudetech nečím výjimečným? 
ČTĚTE VÍCE v ÚTERNÍM TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku 6. ledna