V sobotu v rámci Dne železnice bude dokonce vozit cestující, a to mezi Ostravou a Bohumínem.

V neděli pak už ji potkají příznivci v Olomouci, kde měla od roku 1972 své mateřské depo. Stane se součástí expozice historických kolejových vozidel Muzea ČD.

Parní lokomotiva 464.202, která má se žabkou společnou zelenou barvu, postavily v roce 1956 v lokomotivce Škody Plzeň, která se tehdy nazývala Závody V. I. Lenina.

„Přes plánovanou výrobu několika desítek kusů, byly nakonec postaveny jen dva stroje," sdělila Kateřina Šubová, mluvčí Českých drah.

Do Krnova a Nezamyslic

Zelená lokomotiva v začátku svého provozu vozila osobní vlaky z Jihlavy do Brna, Znojma a Prahy. Později sloužila na tratích z Brna do Přerova a České Třebové.

„Od roku 1972 se jejím mateřským depem stala Olomouc, kde jezdila především na tratích do Krnova a Nezamyslic," vyzdvihla vazbu Rosničky k regionu.

O dva roky později se stala součástí sbírky Národního technického muzea a na koleje se vrátila až o mnoho let později.

V osmdesátých letech ji do své péče převzalo lokomotivní depo Olomouc, kde byla po náročné opravě v červnu 1993 zprovozněna. Od té doby najezdila tisíc kilometrů v čele zvláštních vlaků pro veřejnost.

V roce 2009 lokomotivě však skončila životnost kotle a musela být odstavena.

Lidé věnovali přes 400 tisíc

Osud zelené mašiny nebyl lhostejný ani řadě lidí, kteří se zapojili do sbírky Nadace okřídlené kolo.

Od prosince 2009 do konce srpna 2014 věnovali na její opravu celkem 427 162 korun. O znovuoživení se postarali v Železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka.

„V sobotu 13. září 2014 se lokomotiva poprvé projela vlastní silou po trati na zkušební jízdu. Děkujeme všem, kteří přispěli na opravu lokomotivy a doufáme, že podpoříte i další projekty na kterých budeme spolupracovat," sdělil Jiří Střecha, ředitel nadace. Peníze kromě nadace poskytly také ministerstvo dopravy a společnost Depo historických vozidel ČD.

Muzeum pro letošek zavírá

V neděli se tak Olomoučané dočkají jejího návratu.

Kromě Rosničky se poprvé otevře miniexpozice železničního učňovského školství Střední školy technické a obchodní Olomouc a v provozu bude kolejiště modelové železnice.

O tomto víkendu bude olomoucké železniční muzeum otevřené od 10 o 16.30 hodin naposledy v letošní sezoně pro jednotlivce.

„Pro skupiny, zejména školní kolektivy, platí i nadále možnost prohlídky po předchozím objednání během celého roku," dodala Kateřina Šubová.