Závory zůstaly nahoře a výstražná světla neblikala, ačkoliv se po kolejích blížila souprava.

Zařízení mělo totiž poruchu, o které Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) věděla a strojvedoucí vlaků této situaci uzpůsobili svou jízdu. To ale pro změnu netušili právě projíždějící řidiči.

Na nefunkční zabezpečovací zařízení železničního přejezdu v Holické ulici upozornil pomocí facebooku Olomoučan Marek Zahradníček.

„Rozloučili jsme s kolegou večer po pracovní akci a odjeli každý svým autem. Zhruba po půlhodině mi kolega vyděšeně volal, že se právě podruhé narodil,“ popsal Deníku celou událost Zahradníček.

„K přejezdu jel směrem od Holice na Nový Svět a bezprostředně po jeho přejetí za sebou slyšel houkání vlaku, který přijížděl zleva od Přerova. V tom směru na trať navíc není pořádně vidět, jsou tam stromy a keře. Celou událost ihned nahlásil na policii, protože je to hodně nebezpečné. Přestože se minul s vlakem snad jen o třicet metrů, závory byly nahoře, výstražná světla neblikala a ani zvukové znamení kolega neslyšel,“ doplnil Zahradníček.

"Pozor! Tam to není poprvé"

Na jeho příspěvek na facebooku navíc zareagovalo několik lidí se stejnou zkušeností.

„Vážně pozor! Tam to není poprvé, co závory nespadly a jel vlak,“ napsala například Petra Havlíková.

„Taky jsme tam projížděli, ze směru od Baumaxu ve chvíli, kdy se na přejezd blížil vlak. My ho viděli, ale řidič v protisměru neměl ani páru, začal brzdit až po našem zběsilém blikání a upozorňování na to, že něco není v pořádku. Zastavil tak tak,“ reagovala s podobnou zkušeností Zuzana Třísková.

Celou záležitostí se zabývala i Policie ČR.

„Toho dne jsme přijali dvě oznámení týkající se nefunkčnosti signalizace na železničním přejezdu ulic Holická a Sladkovského. Informace o této skutečnosti byly ihned oznámeny příslušnému pracovníkovi Českých drah, v jejichž gesci je způsob řešení situací, kdy dojde k poruše zařízení,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

Zhruba hodinová porucha

Podle Správy železniční dopravní cesty, která se o přejezdy stará, mělo zabezpečovací zařízení v Holické ulici zhruba hodinovou poruchu.

„Strojvedoucí byli o této skutečnosti informováni a pro takové případy mají daná opatření, která musí udělat. To mimo jiné znamená, že sníží rychlost jízdy až na deset kilometrů za hodinu a před přejezdem houkají,“ konstatoval tiskový mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o neočekávanou skutečnost, která navíc trvala poměrně krátce, nebylo podle něj možné upozornit účastníky silničního provozu jinak.

„Při opravách zařízení instalujeme na přechody značku stop, při takové neplánované události to však není možné,“ doplnil Tesař.