V bytě se podle místních měly vařit drogy. Případ policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Domem v ulici 1. máje otřásl výbuch v sobotu kolem 17:30. Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje.

„Podle dosavadních poznatků nezjištěným způsobem došlo k detonaci neznámé látky v bytové jednotce domu,“ sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman.

Bližší informace k výbuchu policie neuvedla.  Podle místních se zde měly vařit drogy, což se v okolí vědělo.

„V neděli proběhlo ohledání místa domu za účasti statika, kriminalistů, specialisty z odboru kriminalistické techniky a expertíz, vyšetřovatele hasičů a policejních psovodů se psy na vyhledávání ohnisek požárů a vyhledávání návykových látek. Veškeré okolnosti, příčiny a souvislosti exploze jsou předmětem dalšího šetření,“ sdělil Hejtman.

Při výbuchu se zranil sedmatřicetiletý nájemník bytu, kterého zdravotnická záchranná služba transportovala vrtulníkem do Fakultní nemocnice Ostrava. Utrpěl rozsáhlé popáleniny. Jeho stav je stabilizovaný.

Hasiči preventivně evakuovali celkem devět lidí ze sousedství, z toho dvě děti. Nakonec se nepotvrdilo, že by sousední domy byly explozí nějak narušeny.

V domě v centru Litovle vybuchl plyn, 25. září 2021
Drogy? Příčinu exploze v Litovli zjišťují policejní experti i cvičení psi

Podle starosty Litovle Viktora Kohouta se lidé následně mohli vrátit do svých domovů. Město ještě večer zajistilo ubytování pro přítelkyni nájemníka. Zranění při výbuchu neutrpěla.

Při explozi došlo k devastaci střechy a vnitřních prostor bytového domu a k poškození dvou vozidel zaparkovaných pod bytovou jednotkou. Výše škody podle policie prozatím nebyla stanovena.

„Olomoučtí kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, na které trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let,“ uvedl policejní mluvčí.