Záchranný vrtulník se nejčastěji vypravuje zejména k novorozencům resuscitovaným či s kritickou srdeční vadou. Právě v takových případech je pro záchranu velmi důležitá každá minuta.

„V našem kraji se vyskytují zhruba 2 až 3 případy novorozenců s kritickou srdeční vadou za rok. Jde o zdraví dětí a záchranu jejich životů. Proto jsem rád, že jsme spolu s krajským úřadem, vedením záchranné služby i firmou ATE našli společně řešení,“ uvedl primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a senátor Lumír Kantor, jenž v září loňského roku inicioval jednání s krajským úřadem a záchrannou službu.

Jednání o obnovení záchranných letů však prodloužila otázka řešení záchytného systému pro nosítka s inkubátorem, který by splňoval certifikaci a byl tak bezpečný pro pacienta-novorozence i celou posádku.

„Novorozence ve vozech záchranné služby i vrtulnících vždy doprovází lékař a sestra Novorozeneckého oddělení,“ připomněl Kantor.

Služba skončila po výměně provozovatelů a typu záchranářských vrtulníků v regionu. Slovenská firma ATE již brzy začne vybavovat helikoptéru potřebným vybavením.

Dosud novorozence v ohrožení života převážejí ve speciálním transportním inkubátoru sanitky.