Kalamita, kterou zapříčinilo zaplavení líhnišť kalamitních komárů začátkem června a pak zejména začátkem července, je podle hygienické služby nejsilnější od roku 2020.

„Z relativně vysokého podílu samců v odebraných orientačních vzorcích a provedeného šetření v líhništích je zřejmé, že v době šetření vrcholil výlet kalamitních komárů z líhnišť,“ informoval Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Vzhledem k současní hydrologické situaci a převažujícímu kalamitnímu druhu v Litovelském Pomoraví předpokládají hygienici dosažení vrcholu současné letní kalamity v nejbližších dnech.

„Pak to půjde dolů, ale ne nijak výrazně. Komárů každopádně bude ubývat," sdělil v pátek Deníku.

Například ve Střeni v pátek napočítali uprostřed obce 30 útoků za minutu. O kalamitě hovoří hygienici, když počet přesáhne desítku. Při běžných kalamitách v minulých letech jich přitom ve Střeni bylo i 50.

„Je poznat výsledek aplikací přípravku Vectobac. Kde proběhlo opakované ošetření, během monitoringu jsme dokonce nezjistili jedinou komáří larvu,“ hodnotil Libor Mazánek.

Bodat budou až do konce září

V kalamitní populaci podle Mazánka převažuje Aedes sticticus, jenž se drží zejména v lesích a ve stinné vegetaci.

Nejproblematičtějšího komára Aedes vexans, který může obyvatele otravovat až do konce září a saje krev i na osluněných místech, se obcím podařilo redukovat. Tento druh je nejvýznamnějších přenašečem nákaz v České republice.

V některých líhništích podle hygieniků stále dochází ke kolísání hladiny a opakovanému líhnutí larev letních kalamitních komárů, například na loukách u Hlušovic, a to zejména Aedes vexans.

Proto nadále doporučují ošetřování alespoň přístupných osluněných líhnišť s výskytem larev ve vhodném stádiu vývoje.

V obcích na Litovelsku nejméně od poloviny června probíhají zásahy proti přemnoženým komárům přímo v tůních, do nichž pracovníci obcí a dobrovolní hasiči aplikují selektivní přípravek likvidující pouze komáří larvy.

„Jednorázově proběhl v obytné zástavbě také postřik proti dospělým komárů pomocí přípravku AquaPy. Tento zásah se jeví v našich podmínkách jako málo účinný,“ hodnotil další opatření starosta Střeně Jiří Nevima.

V Litovli a obcích v blízkosti lesů a okolních líhnišť si rovněž pomáhají od dotěrného hmyzu speciálním přípravkem Predator 3D - tekutá moskytiéra odpuzující komáry po dobu minimálně 48 hodin. Důležité je rovněž sečení vysoké trávy, která slouží jako stanoviště pro dospělé komáry.

Riziková místa zjistíte přes appku

Samosprávy na Litovelsku se již před několika lety v boji proti kalamitním komárům spojily a vytvořily fond na boj s dotěrným hmyzem. Odborníci jim vyvinuli speciální webovou aplikaci, díky níž mohou mapovat aktuální riziková místa.

Do budoucna plánují zdokonalování pozemního boje. Připraveni chtějí být v obcích i na zásah ze vzduchu, pokud by získali podporu kraje a ministerstvem.

lokalita / útoky za minutu dne 23. července 2020

Olomouc-Černovír

Les za vodárnou u lagun - 42
Okraj lesa – 28
Zastávka MHD – 4

Hlušovice

Okraj obce u trati - 12
Před obecním úřadem – 3

Olomouc-Chomoutov

Lesík za hřištěm – 71
Hřiště ve středu obce 16

Příkazy-Hynkov

Okraj obce z dětského hřiště – 42
Les za hřištěm – 140
Střed obce – 14

Příkazy

Lesík na okraji hřiště – 71
Obec u pekárny – 53

Lhota nad Moravou

Obec u sběrového dvora – 33

Střeň

Les u Moravy – kolem 200
Střed obce – 30
Les za strážným domkem – kolem 200

Pňovice

Mezi zahrádkami – 37

Litovel

Město – ul. Pavlínka, lesík - 75

(Zdroj KHS Olomouckého kraje)