„Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z Irpině, Buči a Hostomelu jsou reálným svědectvím války na Ukrajině. Chápu, že v době adventu by tady lidé raději viděli vánoční stromeček, ale my bychom měli být schopni snést pohled na autovraky ve chvíli, kdy lidé na Ukrajině umírají a děti tam nebudou mít hezké Vánoce,“ poukázal ředitel pobočky Paměť národa Střední Morava Petr Zavadil.

Peníze, mzda - Ilustrační foto
Průměrná mzda v kraji je 36 481 korun. Kdo z vás to má?

Výstava má Olomoučany přenést na současnou Ukrajinu a zprostředkovat realistický prožitek toho, jak vypadá válka v zemi. Zájemci se po stisknutí tlačítka na vraku dozví i příběh majitelů vozidel.

Převoz vraků zorganizovala díky partnerům Paměť národa, která od února pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky.

„Advent by mohl být příležitostí k tomu, aby lidé přispěli. První vlna solidarity byla naprosto úžasná, ale pomoc je tam potřeba i nadále," dodal Petr Zavadil.

Vraky byly do Olomouce, kde výstava potrvá do 2. ledna, převezeny z Hradce Králové. Lidé na ně kladli květiny a zapalovali svíčky. Byly však také terčem vandalského útoku. Pachatelé utrhali části karosérie, pošlapali střechy a jeden autovrak posprejovali. Případ vyšetřuje tamní policie jako trestný čin.