Vloni se VOP 26 postupně rozloučila se stovkou zaměstnanců. Propouštění se týkalo části výroby zaměřené na oblast stavebních strojů.

„Bylo to dáno hlavně zrušením provozu v Olomouci. Část zaměstnanců jsme propustili i ve Šternberku,“ vysvětlil ředitel podniku Jiří Hynek.

Firma však hodlá civilní provoz, který nyní zaměstnává sto čtyřicet lidí, nadále zachovat. Snaží se najít nové zákazníky, což se prý částečně daří.

„Zatím pokrýváme dvacet procent propadu oproti nejlepšímu období. Do konce tohoto roku bychom se měli dostat na šedesát procent,“ tvrdí Hynek.

Ani sloučení s novojičínskou zbrojovkou VOP 25 plánované na příští rok by nemělo vést k masivnímu propouštění.

„Nepředpokládá se, že by případné sloučení mělo za cíl významné snížení stavu pracovníků. Počet kmenových zaměstnanců by měl rozhodně zůstat zachován,“ informovala Lenka Zapletalová z tiskového odboru ministerstva obrany.

Vláda tento týden schválila kontrakt na dodávku obrněných transportérů Pandur pro českou armádu od amerického koncernu General Dynamics. Šternberští budou vyrábět a testovat věžové komplety a části průzkumných nástaveb do devadesáti z celkových sto sedmi vozů.

Nebude to však hned.

„Pokud získáte takto rozsáhlou zakázku, musíte počítat s časem na přípravu. Hlavní práce tedy začnou nejdříve v příštím roce,“ odhadl Hynek.

Podnik má teď zajištěn dostatek práce na několik let dopředu.

„Kromě těchto dodávek se budeme snažit získat i určitý objem offsetů (povinných zakázek, na kterých se musejí podílet čeští výrobci – pozn. red.), které firma General Dynamics přislíbila. To bude záležitost dalších měsíců,“ vysvětlil Hynek s tím, že do konce tohoto roku si chce podnik ujasnit, co dalšího by měl konkrétně vyrábět.

Karel Páral