„Nachystali jsme dvě stě padesát makrel. Je lockdown a lidé nemohou na výlet mimo obec. Taky je dnes dost zima. Dnešek věnujeme hlavně Sobáčovským a jsme rádi, že první už dorazili. Máme i uzené kapry, amury. Kdo ryby nemusí, rád sáhne po našem vynikajícím bůčku. Neodolatelná je i tvarůžková klobáska,“ ukazoval dobroty provozovatel Martin Komárek

Se zimní pečenou makrelou, vychucenou podle vlastní receptury přišli začátkem února jako první na Olomoucku. „Řekli jsme si, že to zkusíme. V létě je to fenomén a v zimě je nikdo nezkusil. Byla to trefa!“ pochvaloval si.

Příprava makrel je ovšem citelně náročnější než v létě.

„Zmrzlé ryby kuchat v mraze? Taky nám do toho sněžilo. Teď už tolik nemrzne a ryby se i lépe pečou, netrvá to tak dlouho jako při teplotách pod nulou,“ vysvětloval podnikatel.

Krokodýl Dandouš v dočasném útočišti v garáži Beštových v Klopině.
Krokodýl v Klopině neměl povolení. Člověka nenapadne, říká majitel

Jedna lákavější než druhá

Štamgasti se od poledne trousili k oblíbenému „okénku“ a vybírali ryby. Jedna lákavější než druhá. Největší zájem byl kolem 14. hodiny, až trochu vytrávilo po obědě. „Jsou pokaždé vynikající! Bereme si dvě,“ usmívala se zhruba čtyřicátnice.

Pečené makrely budou v Sobáčově opět za dva týdny.

„Příští sobotu bude Itálie. Když už kvůli koronaviru nemůžeme cestovat, nabízíme lidem Cestování s chutí s námi. Už jsme hosty pozvali do Asie či Mexika,“ lákal Komárek zájemce na gastronomickou výpravu za hranice Česka.

Vynášení zimy ve Štěpánově na Olomoucku, březen 2014
Zimu do řeky! Podívejte se, jak se na Olomoucku vítá jaro bez covidu