Už v sobotu dopoledne druhého volebního dne se účast pomalu blíží 60 procentům, tedy účasti v kole prvním.
„Zatím lidé průběžně přicházejí. Aktuálně máme přibližně 58 až 60 procent,“ sdělil Deníku Jaroslav Vážanský, předseda volební komise na Základní škole Mozartova v Olomouci.
K šedesátce se po ránu blížila i Červenka, kde do desáté hodiny přišlo odvolit 57 procent.
O něco méně, asi 50 procent, napočítali kolem desáté hodiny dopoledne v prvním okrsku v Uničově.
V prvním kole byla volební účast na Olomoucku 61 procent.
Přišli už brzy ráno
V sobotu dorazili první voliči do volební místnosti na základní škole v olomoucké části Černovír už s úderem osmé hodiny ráno.
Volební účast za první den druhého kola voleb tady byla rovných 50 procent.
Z 1 063 platných voličů svůj hlas jednomu z kandidátů hodila polovina místních obyvatel.
"Včerejší účast byla poměrně vysoká, a to nejen u nás, ale i v okolním okrscích," konstatoval v sobotu ráno předseda volební komise v Černovíru Bohumil Cichra.
Volební komise na Slovanském gymnáziu v Olomouci hlásila v pátek v noci účast přibližně 50 procent.
Ještě o něco větší účast napočítali první den například v Základní škole ve Stupkově ulici, tam měli 55 procent.
V obci Dlouhá Loučka se zatím přes polovinu nedostali.
„Zrovna jsme dopočítali a zatím máme 41 procent,“ sdělila v závěrz prvního dne zapisovatelka místní volební komise Jarmila Popelková.
Jako tsunami
Do volební místnosti v Olomouci - Chomoutově v pátek dorazila téměř polovina místních, v sobotu už byla účast slabší.
"Včera to bylo jako tsunami, jedna vlna za druhou," popsal první den voleb předseda komise v Chomoutově.
"Ještě dvě minuty před zavřením volební místnosti dorazil jeden pán odvolit, dnes už takový zájem není," doplnil.
Ve vsi s nízkou účastí je větší chuť volit
V obcích, kde byl v prvním kole prezidentské volby nízký zájem o hlasování, se ukazuje, že ve druhém kole mají voliči o něco větší chuť podpořit jednoho ze dvou kandidátů.
Například v Kozlově, kde v prvním kole účast dosáhla 47 procent, už v deset hodin odvolilo tolik lidí, co v prvním kole za oba dny voleb.
"Zájem se zvedl. Přišli jednak voliči, kteří v prvním kole nebyli, těch je zatím asi deset, ale pak také lidé, kteří k volbám nikdy nechodí, což nás příjemně překvapilo," hodnotila zapisovatelka komise v Kozlově Lenka Křivánková.
V okrsku číslo jedna, Kozlov, mají v seznamu 136 voličů, ale členové komise vědí, že 20 z nich v obci dlouhodobě nežije.
"Po desáté hodině jsme byli na 64 voličích, což je účast za oba dny prvního kola a ještě další určitě přijdou, minimálně deset," počítala Křivánková.
Senior jel volit 60 km
Panu Františkovi je 79 let a od hlasování ve druhém kole jej neodradilo ani 60 kilometrů vlakem. Říká, že když už jeho "kůň" postoupil, musí volbu dotáhnout do konce.
Pan František žije v Olomouci s družkou, ale trvalé bydliště má v Šumperku, kde má dceru a syna s rodinou.
"V prvním kole jsem byl volit, to bylo jasné, protože jsem musel na kontrolu k lékaři a taky pro důchod. O tom, jestli pojedu do Šumperka i podruhé, jsem hodně přemýšlel. Něco na mě leze, moc se mi nechtělo. Nakonec jsem jel. Když už ten můj 'kůň' postoupil, musel jsem volbu dotáhnout do konce. Bude to hodně vyrovnané," usmál se pan František.
V obou městech Olomouckého kraje, Olomouci i Šumperku, vyhrál v prvním kole Miloš Zeman. V Olomouci získal 36 procent a v Šumperku 43,5. Jeho protikandidát Jiří Drahoš měl v Olomouci přízeň 27 procent voličů a v Šumperku mu jich dalo hlas 22,5.
Měli špatně vlajku
Bez komplikací pokračuje prezidentská volba v Olomouckém kraji. Kontroloři z Krajského úřadu Olomouckého kraje jsou od rána v terénu a ve volebních místnostech nezaznamenali žádné problémy.
Až na drobnost s nevhodným umístěním státní vlajky v jedné obci na Prostějovsku. Zruční členové okrskové komise se však s problémem během pár minut vypořádali.
"Včera ani za první dvě hodiny druhého dne voleb jsem nenarazila na závažnější problém, vše je v pořádku," hodnotila Ľubica Koláčková z krajského úřadu.
"Jen v jedné volební místnosti měli vlajku před budovou na stožáru, jenže ten stál až přes silnici, což skutečně nebylo možné akceptovat," vzpomněla prohřešek.
Několik mužů z místní okrskové komise však problém okamžitě vyřešilo. Sehnali žebřík a do držáku, který byl na budově nově namontován, za pár minut vsunuli žerď s jinou vlajkou České republiky, kterou naštěstí měli v obci k dispozici.
"Zákon říká, že vlajka má viset na budově, kde sídlí okrsková volební komise," připomněla Koláčková.
Týmy krajských kontrolorů pokračují ve výjezdech až do uzavření volebních místností ve 14.00.
Fronty hned po otevření
Plno bylo u uren už záhy po otevření volebních místností.
Dvacet procent "odškrnutých" voličů hlásili před čtvrtou hodinou například z volební místnosti v Olomouci v Řezníčkově ulici.
Podobně na tom byly i jiné volební okrsky v Olomouci, například 83. na základní škole v Droždíně.
„Zatím k nám dorazilo asi 18 procent z 989 voličů,“ hlásila ve čtyři odpoledne Tereza Kociánová z volební místnosti na Gagarinově ulici.
Záhy po otevření volebních místností dorazila spousta lidí hlasovat i na ZŠ sv. Voršily v Olomouci.
„Jsem z daleka, ale zařídila jsem si voličský průkaz, jsou to pro mě důležité volby,“ sdělila Lenka Štíhlová z Adršpachu, která odvolila mezi prvními.
Podobně jako v 1. kole
Ve šternberské místní části Dalov se scházejí voliči v malé knihovně azylového domu pro matky s dětmi.
"Dřív jsme volby mívali v kulturním domě, a teď už jsme asi počtvrté tady. Sice je tu tepleji, ale místa dost málo, takže se časem asi volební místnost vrátí zpět na kulturák," okomentovala Marie Studená z místní volební komise.
"Účast zatím docela slabá, ale snad se to zlepší. Většinou ještě chodí dost lidí i večer nebo v sobotu. Když to srovnám s prvním kolem, vypadá to dost podobně," dodala Studená.
V Mutkově, nejmenší obci na Olomoucku se volí v jediné nevelké místnosti obecního úřadu.
„Oprávněných voličů tu máme 41, zatím ale dorazilo jen devět. Myslím ale, že se to zlepší, je pátek a hodně lidí dojíždí do práce jinam, tak přijdou později. V prvním kole jich přišlo k urnám pětadvacet,“ shrnula starostka obce Ivana Strnadová. Voličské průkazy v Mutkově rozdala dva.
Rychlé sčítání
Asi 14 procent voličů dorazilo po dvou hodnách voleb k urnám v Bělkovicích-Lašťanech.
„Zatím přišlo asi 250 místních. Platných voličů máme 1 764,“ komentovala aktuální situaci členka volební komise Jiřina Pavlínská. Volby tady probíhají, jako ve většině okolních obcí, na obecním úřadě.
Vyšší zájem zaznamenali s otevřením volební místnosti ve Vojnicích, jedné z částí obce Těšetice. Platných voličů je tady jen 283.
„Účast byla ani ne po dvou hodinách už dvacetiprocentní,“ komentovala členka komise paní Běhalová. Voliči tady musejí s občanským průkazem vyrazit do hasičské zbrojnice.
Ve druhém kole se bude volit v pátek 26. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 27. ledna od 8 do 14 hodin.
Volbení lístky dostanou voliči přímo ve volební místnosti.
Výsledky hlasování by měly být známy poměrně rychle. Odhaduje se, že v sobotu po páté hodině by již mělo být jasné, kdo se stane prezidentem České republiky.
Jak hlasuje Česko. Sledujeme on-line
Kdy a jak volit?
• Druhé kolo se koná ve dnech 26. a 27. ledna, hlasovat se bude v pátek od 14 do 22 hodin a sobotu od 8 do 14 hodin
• Lidé, kteří se během voleb nebudou zdržovat v místě trvalého bydliště, mohli do 10. ledna požádat o vydání voličského průkazu. S ním pak mohou hlasovat v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území ČR, ve zvláštním volebním okrsku v zahraniční, na zastupitelském úřadě nebo konzulárním úřadě ČR.
• Při dlouhodobém pobytu v nemocnici nebo zařízení sociálních služeb mají lidé možnost požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů. Při krátkodobém pobytu v nemocnici, nebo když volič neví, kde se přesně ve dnech volby bude nacházet (předpokládá hospitalizaci), je nejvhodnější, aby si na příslušném obecním úřadě podle místa trvalého pobytu vyřídil voličský průkaz. Na ten může hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky i v zahraničí.
• Ve druhém kole voleb obdrží lidé hlasovací lístky až ve volební místnosti
• Občané ve volební místnosti prokážou svou totožnost - buď občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem.
• Jak hlasovat? Volič do úřední obálky, kterou mu předá okrsková komise, vloží jeden hlasovací lístek s vybraným kandidátem, který nijak neupravuje. Úřední obálku s hlasovacím lístkem vhodí do volební schránky
• V případě závažných, zejména zdravotních důvodů, může volič požádat, aby mohl hlasovat doma
• Kdy volič promarní svůj hlas? Jestliže do úřední obálky vloží jiný než hlasovací lístek na předepsaném tiskopisu, nebo vloží přetržený hlasovací lístek poškozený tak, že z něj nejsou patrné potřebné údaje. O svůj hlas přijde i tehdy, když do úřední obálky vloží více hlasovacích lístků, ať už ve prospěch různých kandidátů, nebo jednoho. Hlas propadne i tehdy, když lidé odevzdají prázdnou úřední obálku.