Oproti výzkumu, který zhruba před měsícem zpracovaly stejné agentury pro Českou televizi, se náskok socialistů zvýšil o čtyři procenta.

Na třetím místě skončili komunisté, na něž se dotáhly Věci veřejné. Pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny by v kraji překročily ještě TOP 09 a KDU-ČSL. Voleb by se podle průzkumu nyní zúčastnilo čtyřiasedmdesát procent voličů.

„Rozdíl mezi prvními dvěma stranami byl ve srovnání s ostatními kraji, kde jsme zatím stejné průzkumy také prováděli, zatím největší. ČSSD získala dvacet devět procent, zatímco ODS má procent šestnáct,“ řekla k výsledkům Jana Hamanová, vedoucí výzkumu z agentury SC&C.

Kromě socialitů dosahují v kraji dobrých výsledků i komunisté. „Olomoucký kraj se skutečně v posledním desetiletí vyprofiloval jako volební bašta ČSSD. Strana zde vyhraje, a to s převahou,“ míní politolog Pavel Šaradín.

V zatím posledních parlamentních volbách před čtyřmi lety přitom občanští demokraté skončili v kraji druzí, za vítěznými socialisty však zaostávali jen o zhruba pět procent.

Co způsobuje propad ve volebních preferencích? „Nižší popularita ODS je dána velkou konkurencí v pravém středu a středu. Vedle KDU-ČSL mohou uspět i TOP 09 a Věci veřejné,“ komentoval průzkum Šaradín.

„Situace je letos oproti minulým volbám výrazně napínavější kvůli novým subjektům, do výsledků více promlouvají menší strany – zejména TOP 09 a Věci veřejné, Zelení také zůstávají do značné míry ve hře,“ upozornila Hamanová.

Největší skok v preferenčních tabulkách se za poslední půlrok podařil Věcem veřejným. V dubnovém šetření měli osm procent, teď poskočili dokonce na třetí místo, o něž se dělí s komunisty. Ti naopak zůstávají na stejném čísle.

„Věci veřejné jsou dnes stranou novou, neznámou, proto tedy i alternativní. Domnívám se, že její současná pozice je nadhodnocená. Voliči vyjadřují své preference, u volby bude jejich zodpovědnost větší,“ říká Šaradín.

Právě určitá přelétavost pravostředových voličů by podle politologa mohla v konečném účtování pomoci ODS.

„Myslím si, že velké strany nakonec posílí. ČSSD až někam k 35 %, ODS ke 30 %. Ale mohou ještě přijít aféry, které mohou výsledek ovlivnit. Rozhodnutí přijde v posledních chvílích před volbami,“ předpokládá Šaradín.

Oproti některým krajům, kde by se podle průzkumů nedostali do parlamentu vůbec, si udržují v Olomouckém kraji pozici nad pětiprocentní hranicí křesťanští demokraté.

„KDU-ČSL překračuje pět procent, voličská přízeň je v kraji vyšší, neboť lidovci mají vyšší voličskou podporu na Moravě a ve východních Čechách. Podobných výsledků dosahují ještě v Pardubickém a Zlínském kraji či na Vysočině,“ konstatovala Hamanová.

Pozici umožňující zasednutí do parlamentních lavic si udržuje i TOP 09, naopak SPO Zemanovci se ve srovnání s průzkumem pro Otázky Václava Moravce propadli. Čím to?

„U malých stran je to dáno i statistickou odchylkou. To je úkaz, který nás bude doprovázet až do voleb,“ vysvětlil Šaradín.

Ani strany, které pětiprocentní hranici překročí, však nemají zdaleka jisté, že se dočkají zisku poslaneckého křesla. Jasně to ukazuje příklad Strany zelených, která v kraji před čtyřmi lety skončila nad pětiprocentní hranicí, nikdo však za tuto stranu do sněmovní lavice neusedl.

Jak by se tedy současné rozložení volebních sil promítlo do zisku mandátů? „Velkou neznámou je volební účast. Ta rozhodne, zda Olomoucký kraj bude mít dvanáct či třináct poslanců,“ vysvětlil politolog.

V prvním případě by se podle něj ČSSD dočkala čtyř mandátů. ODS, Věci veřejné a KSČM by získaly po dvou křeslech a KDU-ČSL a TOP O9 by měly každá jednoho poslance. V případě varianty třinácti mandátů by sociální demokraté v Poslanecké sněmovně obsadili pět míst.

Internetoví uživatelé poslali do sněmovny sedm stran

Olomouc – Vítězství ČSSD před druhou ODS i zvyšující se preference pro nově vzniklé malé strany naznačuje i čerstvý bleskový internetový průzkum agentury SANEP.

Tento průzkum se však orientuje jen na skupinu internetových uživatelů a zaměřuje se na vzorek voličů od osmnácti do devětašedesáti let.

Do sněmovny by se podle internetového hlasování, jehož výsledky agentura poskytla Olomouckému deníku, dostalo v Olomouckém kraji celkem sedm stran.

„Průzkum ukazuje rozevírání nůžek mezi dvěma nejsilnějšími stranami a poptávku po nových subjektech,“ shrnul výsledky ankety ředitel Agentury SANEP Oldřich Zajíc.

„Nové strany oslovují zejména mladé voliče. Pokud přijdou k volbám, může to znamenat změny na politické scéně,“ uvedl Zajíc.

Do sněmovny by se podle tohoto průzkumu dostala i strana Miloše Zemana. „Strana práv občanů Zemanovci ubírá především hlasy na levici – tedy komunistům a sociálním demokratům,“ řekl ředitel agentury.

„Věci veřejné sbírají své hlasy napříč celým politickým spektrem a stejně jako v případě TOP 09 jsou jejich voliči velice nestabilní a většina z nich se bude rozhodovat na poslední chvíli, jak o tom, které straně dají nakonec svůj hlas, tak i zda vůbec půjdou k volbám,“ míní Zajíc.

Průzkum prováděla společnost SANEP v Olomouckém kraji ve dnech 28. dubna až 4. května na vybrané skupině 893 dotázaných.