V Olomouckém kraji si mohou vybírat z 20 "volebních stran" a celkem 378 jmen. Kandidátky nabízejí politické matadory, nováčky, zajímavá jména i překvapení.

Údiv může vyvolat, že současný poslanec vládní ČSSD vůbec nekandiduje nebo fakt, že poslankyně z Olomouce původně zvolená za ODS vede pražskou kandidátku politické formace „Trikolora, Svobodní, Soukromníci". Mezi lídry najdou voliči astrologa či velitele Národní domobrany.

Na kandidátce ANO 2011 nečeká voliče žádná výraznější změna. V jejím čele stojí exhejtman a současný poslanec Ladislav Okleštěk, jenž kandidátku reprezentoval i v minulých sněmovních volbách, kdy ANO získalo v Olomouckém kraji 31,39 procent.

Na druhém místě nabízí vládní hnutí v Olomouckém kraji předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Ten sice pochází z Prostějova, ale v minulých volbách vedl kandidátku hnutí na Vysočině, kde nyní nedostal podporu. Olomoucké krajské předsednictvo jeho kandidaturu podpořilo.

Ve Sněmovně by chtěl pokračovat i další poslanec hnutí ANO Milan Brázdil z Olomouce. Tento „skokan“ minulých voleb si jde pro hlasy voličů ze šesté příčky, stejně jako minule.

ANO?NE? Ptali jsme se volebních lídrů v Olomouckém kraji
Unikátní dotazník Deníku: Ano, nebo Ne? 25 otázek pro krajské lídry

Kandidátku vládní ČSSD vede v Olomouckém kraji Ladislav Hynek, starosta Kostelce na Hané. Lídra voleb v roce 2017 Romana Váňu najdou voliči na dvanácté příčce.

Jméno nynějšího jediného poslance sociálních demokratů v Olomouckém kraji, bývalého olomouckého primátora a exministra kultury Antonína Staňka není na kandidátce vůbec. Neobjevil se ani na listině SPD, jak se spekulovalo v médiích letos na jaře. V dresu „okamurovců“ se měl údajně objevit v Moravskoslezském kraji.

Dvojkou ČSSD je primářka transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouce Dana Galuszková, která v minulých volbách figurovala na sedmé příčce. Zajímavé jméno najdou voliči ČSSD na šestém místě, z něhož se uchází o jejich hlasy mluvčí fakultní nemocnice Adam Fritscher.

Kandidátku koalice SPOLU složenou z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vede bývalý ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Z vedení krajského města do Poslanecké sněmovny by chtěl postoupit občanský demokrat Martin Major, dvojka kandidátky SPOLU, takže šance jsou velké.

Koalice Pirátů a Starostů má v čele starostu Nové Hradečné na Olomoucku a krajského zastupitele Tomáše Müllera (STAN), jehož posun do poslanecké lavice by mohl být jistý.

Z druhého místa společné kandidátky jde za Piráty do voleb současný místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal. Za ním na třetím místě usiluje o hlasy voličů opět kandidát České pirátské strany Viktor Tichák, univerzitní pedagog a olomoucký zastupitel.

Sněmovní volby 2017. Vítězné strany v jednotlivých okrscích.
Jak v roce 2017 volili vaši sousedé. Proklikejte si mapy až do úrovně okrsků

Komunisty v Olomouckém kraji překvapivě nevede do voleb dlouholetý poslanec Alexander Černý, jeho jméno na kandidátce vůbec nefiguruje. KSČM reprezentuje dvaačtyřicetiletý Ludvík Šulda ze Seloutek, analytik, předseda strany na Prostějovsku.

SPD míří do sněmovních lavic po vedením Radim Fiala z Prostějova, druhého muže strany Tomio Okamury. Dvojkou je opět poslanec SPD Pavel Jelínek z Olomouce.

Lídrem společné kandidátky Trikolóry, Soukromníků a Svobodných se stal Antonín Fryč, podnikatel z obce Psáry nedaleko Prahy. Předsedkyně strany založené Václavem Klausem mladším Zuzana Majerová Zahradníková vede pražskou kandidátku. V minulých sněmovních volbách kandidovala v Olomouckém kraji za ODS na třetím místě, přeskočila oba výše nasazené kandidáty ODS a získala poslanecká mandát.

Lídrem hnutí Přísaha je v Olomouckém kraji bývalý policista a právník Václav Vévoda. V politice je novou tváří.

V čele kandidátky Volného bloku je Marek Obrtel z Rokytnice, lékař a velitel Národní domobrany. Neznámé není ani jméno dvojky. Právník Jan Rytíř z Olomouce zastupoval několik lidí kvůli údajnému nezákonnému postupu ČEZ za černý odběr elektřiny. Jako právní zástupce a preventista vystupoval v kauze napadení ve Výchovném ústavu v Králíkách na Orlickoústecku, kde mladíci brutálně zbili pedagogy, jeden vrazil vychovateli šroubovák do krku.

Zajímavého kandidáta vyslalo v Olomouckém kraji do voleb Hnutí Prameny. Je jím astrolog Antonín Baudyš ze Šumperka, syn někdejšího ministra obrany.

Ne zcela neznámé jméno, letos v zimě plnilo stránky novin, najdou voliči v čele seznamu kandidátů Moravanů. Předseda strany Moravané a dnes už bývalý primář oddělení klinické biochemie a hematologie hranické nemocnice Ctirad Musil „proslul“ jako „Moravský troll“, když na YouTube podle odborníků bagatelizoval onemocnění Covid-19 a jeho dopad na lidské zdraví.

Hranický lékař Ctirad Musil prezentoval své názory na Youtube kanálu Moravský troll
Primáře nemocnice odvolali, mluvil o covidu jako "Moravský troll"

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017 v Olomouckém kraji (v procentech):

1. Hnutí ANO 31,39
2. SPD 13,54
3. ODS 8,92
4. KSČM 8,78
5. Piráti 8,49
6. KDU-ČSL 8,26
7. ČSSD 7,44
8. STAN 4,44
9. TOP 09 3,24

Lídři v Olomouckém kraji pro sněmovní volby 2021

Ladislav Okleštěk - hnutí ANO (60 let, poslanec)

Tomáš Müller - Piráti + STAN (55 let, starosta obce Nová Hradečná)

Marian Jurečka - SPOLU (40 let, předseda KDU-ČSL)

Ladislav Hynek - ČSSD (53 let, místostarosta Kostelce na Hané)

Radim Fiala (52 let, poslanec, místopředseda hnutí)

Ludvík Šulda - KSČM (42 let, předseda Okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy Prostějov)

Václav Vévoda - Přísaha (45 let, právník, podnikatel)

Antonín Fryč - TSS (68 let, podnikatel ve výrobě ocelových konstrukcí)