„Obvolávala jsem to po 13. hodině. Účast se pohybovala okolo 21 procent. Přesnější informace budou později,“ uvedla Danuše Skopalová z krajského úřadu. V roce 2014 to bylo 16,48 procent voličů.

Nejslabší účast před pěti lety zaznamenala Stará Červená Voda na Jesenicku, necelých 5 procent. Letos přišlo trojnásobně více občanů.

„Máme šestnáctiprocentní účast. Hodně lidí využilo voličské průkazy. Hlavně chataři a ti, co se sem dnes vydali na výlet,“ řekla za okrsek Helena Šarmanová.

Voličské průkazy využívali také návštěvníci lázní ve Slatinicích na Prostějovsku, kteří volili na obecním úřadu.

„Přišlo 30 procent voličů. Z lázní sem zavítalo 15 lidí,“ prozradila Iveta Ženožičková.

Volby do Evropského parlamentu 2019 proběhly v Olomouckém kraji bez komplikací. Alespoň pracovníci krajského úřadu o žádných neví.

„Nemáme informace o jakýchkoliv mimořádnostech,“ potvrdil Peter Garláthy.

V tuto chvíli probíhá přepočítávání hlasů. O 21 křesel v Evropském parlamentu usiluje 842 kandidátů zastupujících 40 stran a hnutí z České republiky. Své kandidáty má i Olomoucký kraj.

Region v letech 2004 až 2014 zastupoval konický Jan Březina z KDU-ČSL, od posledních voleb je však bez europoslance.

Výsledky voleb se veřejnost dozví v neděli v noci, jakmile odvolí všechny země Evropské unie. (ber)

Volby do Evropského parlamentu se konají jednou za pět let.

V roce 2014 o ně měli v Olomouckém kraji největší zájem lidé v Janoušově na Šumpersku, kde přišlo k urně 66,67 procent voličů. Nejslabší účast byla shodou okolností také na severu kraje, a to ve Staré Červené Vodě na Jesenicku. Volit své zástupce v Evropě přišlo jen 4,58 procent voličů.

Letos je v Olomouckém kraji 521 265 registrovaných voličů, k urnám v 926 volebních okrscích dorazilo už 16,48 procent z nich. Občané tehdy odevzdali 85 124 platných hlasů.

V regionu zvítězili sociální demokraté, celorepublikově se z prvenství radovalo hnutí ANO, které v Olomouckém kraji skončilo na 2. místě.

Do křesla Evropského parlamentu před pěti lety neusedl žádný krajský kandidát, mezi lety 2004 a 2014 vykonával funkci europoslance Jan Březina (KDU-ČSL) z Konice. 

Mimořádná účast? Ne, tvarůžkový pochod

Mezi prvními odvolil v pátek jedenadvacetiletý Josef z Olomouce. K urně v budově Filozofické fakulty Univerzity Palackého si našel cestu i přes časovou vytíženost.

„Eurovolby považuji za poměrně důležité pro nás jako pro občany i pro republiku. Myslím si, že to má určitě smysl,“ vysvětlil důvod své přítomnosti.

Účast k 18. hodině odhadovali pracovníci krajského úřadu do 10 procent. Přesnější čísla budou mít po 20. hodině.

„V Lošticích, když jsme přicházeli k volební místnosti, zajásali jsme, kolik bylo venku lidí. Úplný mumraj. Bohužel souvisel se zítřejším Putováním za loštickým tvarůžkem, zřejmě nějaké poslední přípravy,“ smála se Ľubica Koláčková z krajského úřadu, jejíž posádka dohlíží na průběh voleb nejen na Prostějovsku, ale také v okrese Šumperk.

Kontroloři z Krajského úřadu Olomouckého kraje během dosavadních výjezdů nenarazili na problémy. Ve volebních místnostech zatím neodhalili sebemenší nedostatky a nezaznamenali ani stížnosti na případné narušení průběhu hlasování.

„Byla jsem v pěti okrscích, vše v naprostém pořádku,“ hodnotila v pátek 18.00 Ľubica Koláčková z krajského úřadu.

Vlajky jsou na svých místech a správně vyvěšeny, odvolaní kandidáti jsou zveřejněni, stejně tak informace o křivě natištěném seznamu kandidátů.

„Jezdím také na Prostějovsku a nesetkala jsem se s těmito nesprávně vytištěnými či ořezanými hlasovacími lístky. Vše kontrolujeme a volební komise upozorňují, aby si voliči lístek zkontroloval a pokud je špatný, že dostane náhradní sadu,“ popisovala.

Olomoucký kraj od 14. hodiny křižuje několik posádek kontrolorů z krajského úřadu. „Území máme rozděleno a objíždíme co nejvíce okrsků v obcích i ve městech,“ vysvětlovala.

Minule jen 16procentní účast

Region v letech 2004-2014 reprezentoval Jan Březina (KDU-ČSL). Ve volbách před pěti lety ale neuspěl nikdo z Olomouckého kraje, který tak zůstal bez europoslance.

Minulé volby do Evropského parlamentu se nesly ve znamení nízké účasti, v Olomouckém kraji k urnám dorazilo 16,48 procent voličů.

Největší úspěch zaznamenala ČSSD, která o pouhé tři hlasy přeskočila celorepublikového vítěze hnutí ANO. Třetí místo v kraji obsadili lidovci, za nimi skončili komunisté, koalice TOP 09 se STAN a ODS.

Volby v České republice skončí v sobotu ve 14 hodin. Výsledky budou zveřejněny během nedělní noci, jakmile odvolí poslední členové Evropské unie, v tomto případě Italové, a započítají se jejich hlasy.

Celkový počet mandátů v Evropském parlamentu letos klesne ze 751 na 705, z České republiky do jeho křesel usedne 21 poslanců.