Připravili jsme pro vás několik předvolebních speciálů, které vám umožní seznámit se s názory kandidátů. Jejich představení najdete na stránkách našich novin, na našem webu, ale také ve speciálním vydání našeho týdeníku, který vychází příští týden. Máte-li postřeh k tématu, pošlete jej na e-mail: volebnispecial@vlmedia.cz.

Co nabízí muž, který spoluvybudoval firmu na pěstování stromů a dřevin pro města, občanům Olomouce?

Firma, kterou jste spoluvybudoval, pěstuje a vyváží stromy po celé Evropě. Nechybí vám tady v centru Olomouce více zeleně?
V Nizozemsku mají takové přísloví: Kde je strom, tam jsou i lidé. A to sedí i na krásná náměstí v Olomouci, především v letním období, kdy se město přehřívá. Například na Horním náměstí lidé stromy chtějí, je to dlouhodobá diskuze, pojďme zkusit najít cestu, jak je tam dostat. Stromy a lidi k sobě zkrátka patří a měly by být jak tady v centru, tak na dalších místech v Olomouci.

Jste úspěšný podnikatel, proč se tedy pouštíte do komunální politiky?
Člověk má dvě možnosti, buď bude nespokojený a bude nadávat u piva, anebo se rozhodne, že věci změní.

Proč jste spojil své jméno s nově vzniklým hnutím spOLečně, které se uchází o zastupitelstvo v podzimních volbách?
Velice mě zaujali lidé v tomto hnutí. Vědí, co chtějí změnit, ale co je mnohem důležitější, vědí jak. Navíc jsou to lidé už teď veřejně činní, byť zatím ne politicky.

A vybrali si vás po měsíci činnosti jako lídra hnutí i kandidátky, že?
Ano, je to pro mě velká pocta a taky určité potvrzení mé mnohaleté snahy a zabývání se veřejným prostorem, životem ve městech, kvalitou života. Sledoval jsem, jak žijí lidé v cizině, co funguje a co ne, podílel se na několika projektech, jako je například Město s dobrou adresou. A myslím si, že lidé z našeho hnutí poznali, že těmto věcem rozumím a mohu své zkušenosti aplikovat v Olomouci.

Jaký je volební cíl hnutí?
Chceme volby vyhrát. Chtěli bychom se aktivně podílet na řízení města. Naši kandidátku tvoří vesměs lidé, kteří mají značné životní zkušenosti a jsou ve svých profesích velmi úspěšní.

Těším se na kampaň i debaty lídrů

Sledujete konkurenci, v čem se bude lišit váš program?
Kampaň pořádně ještě nezačala, osobně jsem se díval, koho ostatní dokázali oslovit. Zejména u tradičních stran, kam již řadím i ANO, takřka k žádným změnám nedošlo. Velmi se těším na kampaň a doufám, že dojde také k debatám lídrů. Nás však odlišuje od ostatních fakt, že nejsme klasickou stranou, ale hnutím občanů. Snad kromě Ivany Plíhalové nikdo z nás doposud v olomoucké politice aktivně nepůsobil.

Máte nějakou konkrétní vizi, kterou byste pro Olomouc chtěl realizovat?
Měl by se změnit jeden základní princip. Občané každého města nejlépe vědí, jak by jejich město mělo fungovat. Jenom je důležité se jich na to správně zeptat. Tady chci podtrhnout to správně zeptat. Pak ovšem musíme jejich potřeby prosadit. Olomoučané by si v mnohem větší míře zasloužili, aby se na zásadních rozhodnutích podíleli, přímo se jich účastnili.

Chci nechat lidi se vyjádřit

Můžete být konkrétnější?
Olomoučané milují své parky, opravdu zde neznám nikoho, komu by na parcích v centru nezáleželo. A teď se má v rámci pěstebních opatření v parcích vykácet 300 stromů. Nechci hodnotit, jestli se mají, nebo nemají kácet. Chci nyní říct, že to je přesně ten moment, kdy mají občané právo na maximum informací, co se v parku bude dít. Město mělo nabídnout možnost projít se s architektem, který tato opatření navrhoval, aby jim vysvětlil, jaký má kácení důvod. V jiných městech se obdobné zásahy komunikují i rok dopředu. Jsem tedy pro co nejvíce transparentnosti, trpělivého vysvětlování a co největší možnost nechat lidi se vyjádřit.

Nejste první, kdo přichází s ambiciózní vizí. Budete mít sílu takové myšlenky prosadit? I pokud vás voliči podpoří, přece jen se budete muset domlouvat s dalšími stranami.
Máte pravdu. Politika je uměním kompromisu. Pokud dostaneme mandát, jsem přesvědčen, že díky silným osobnostem budeme schopni prosadit v řízení města po dlouhé době opravdu zásadní změny. I když je zřejmé, že je město v dvoumiliardovém dluhu, který magistrát značně limituje. Nedá mi v té souvislosti nepřipomenout nákup Androva stadionu za 120 milionů, bylo to opravdu potřeba? Otevřeme radnici občanům, naše politika bude maximálně transparentní. Nevstupujeme do komunální politiky kvůli křeslům, dozorčím radám a kariérám. Opravdu, většina z nás má prestižní občanská povolání.

V souvislosti se zmiňovanou transparentností se často uvádí, že olomouckou radnici dlouhodobě ovládají silné klientelistické vazby. Je to podle vás tak?
Ano, je to tak. A velmi to město zatěžuje. Podívejte, pokud jsou někteří politici na radnici dvanáct nebo šestnáct let, tak je vlastně logické, že se klientelistické vazby vytvářejí. Proto je v demokracii důležité, aby se ti, kteří vládnou, střídali. A říkám zde naprosto na rovinu zásadní vzkaz. Pokud budeme v dostatečné síle na radnici, tak všechny tyto klientelistické vazby budou zpřetrhány.

Společně chceme přispět ke změně

Doposud byl hlavní tváří hnutí olomoucký podnikatel Robert Runták. Jaká je jeho role v hnutí?
Pan Runták je iniciátor, kterému se podařilo spojit velmi zajímavé osobnosti s velmi zajímavými názory. Pochopil jsem, že jsme na stejné lodi. Oba dva, i mnozí další lidé v hnutí, jsme si ve svém profesním životě už mnohé dokázali a nepotřebujeme si něco dokazovat v politice. Naopak chceme přispět ke změně.

Nemyslíte, že může jeho pověst spojená s exekucemi hnutí uškodit?
Robert Runták je člověk stovky profesí. Hyperaktivní, který snad nikdy nespí. Jednou z těch profesí je i ředitel exekutorského úřadu. Ředitel úřadu, nikoliv exekutor, to bych rád zdůraznil. A vím, že i jeho osobně trápí, jak mnohé věci v této oblasti fungují. Sám poslancům předkládal mnoho návrhů, jak vymáhání pohledávek humanizovat. Pro mě je ovšem důležité i to, jaký je člověk, co po sobě zanechává. Vidím ho jako filantropa, člověka, který mám zájem o věci veřejné. Nemyslím si tedy, že by nás jakkoliv brzdil.

Zmínil jste několikrát, že máte silný tým. Předpokládám, že ústředním tématem hnutí spOLečně nebude pouze městská zeleň. Co nabídnou ostatní kandidáti?
Chci velice pochválit práci Milana Hebelky a jeho týmu, který se intenzivně věnuje problematice dopravy. Situaci v Olomouci konzultují s Jaroslavem Martínkem, myslím si, že máme tým lidí, kteří by mohli Olomouc v budoucnu zásadně změnit.

V dopravě lze začít drobnostmi

Doprava je ale problém koncepční a řešení nepřijde přes noc. Dokážete změny prosadit rychleji než v horizontu let?
Jsou to někdy zdánlivé drobnosti. Jednosměrná ulice v rámci autodopravy může být obousměrná v rámci cyklodopravy. Cyklopruhy, které stojí pár desítek tisíc, můžeme zavést v širších ulicích. Vyskakující dlažba, která vás ještě po dešti pěkně postříká, takové opravy stojí řádově statisíce a dají se velmi snadno zajistit. Těmito drobnostmi lze začít a přitom významně lidem zpříjemnit život.

Mluvíte o občanech a jejich každodenním životě. Jak byste chtěl jako leader nového hnutí, které Olomouc ještě nezná, občany oslovit?
Chystáme komunikační revoluci, naše kampaň bude silná. Jak už napovídá název hnutí, město chceme měnit společně s občany.

Iniciátor hnutí 

Vznik nového politického hnutí SpOLečně inicioval Robert Runták, bývalý ředitel Exekutorského úřadu v Přerově. Sám podle svých slov zřejmě kandidovat bude, ovšem ne v čele hnutí. Vstupem nových osobností do čela města chce podnikatel, jak tvrdí, pomoci Olomouci. Politologové připouštějí, že nezávislá hnutí, pokud nabídnou kvalitní program a osobnosti, mají šanci v podzimních volbách uspět. Jsou na vzestupu, zatímco od tradičních stran se voliči odklánějí.