Volební účast v Olomouci bývá při krajských volbách vyšší než ve zbytku Olomouckého kraje. I letos to podle odhadů vypadá na rozdíl několika procent.

Kolik přišlo lidí, si členové volební komise zřízené k okrsku číslo 30 na ZŠ Mozartova propočítávali hodinu a půl před uzavřením místností. „Máme zhruba 34 procent. Sobota je slabší, voliči se spíš trousí," řekla zapisovatelka Jaroslava Kotelenská.

Možnost volit krajské zastupitele a senátory skončí ve 14 hodin, pak se komisaři pustí do sčítání. „Jelikož jsou u nás i senátní volby, máme sčítání dvojí. Odhaduji, že skončíme nejdříve v 15.30, možná v 16 hodin," dodala, že pak bude potřeba odvézt výsledky na magistrát, kde si je přeberou statistici.

Volební okrsek 91 na olomouckém Gymnáziu Čajkovského hlásil půl hodiny před koncem voleb účast 35,6 procent. Na ZŠ Zeyerova přišlo z okrsku 59 zhruba 38 procent voličů.

K urnám na ZŠ Demlova zamířilo z okrsku 79 asi 42,5 procent voličů. „Lidé chodili v oba dny, bylo to tak půl na půl. Při posledních krajských volbách jsme měli účast 48 procent, zde bývá vyšší," srovnala zapisovatelka Kateřina Motyčková.

Od roku 2004 je v Olomouci zájem o krajské volby vždy o něco vyšší než je celokrajský výsledek. Například před čtyřmi lety byla volební účast v Olomouckém kraji 35,67 procenta a v krajském městě 37,24 procenta. Podle předběžných odhadů bude malý rozdíl patrný i letos.

Zkreslení: bydliště na radnici

Ačkoliv krajské ani senátní volby nejsou nikdy na prvním místě zájmu voličů, první den hlásily volební místnosti na Olomoucku slušnou "návštěvnost".

Někde je ale volební účast zkreslena faktem, že v okrsku jsou hlášeni i lidé bez trvalého bydliště.

Jen zhruba čtrnáct procent zapsaných voličů zaznamenala po ránu komise například v litovelském městském klubu.

"Včera jsme měli účast 13,7 procent. Dnes do půl desáté přišlo dalších asi patnáct lidí," vyčíslila zapisovatelka Alena Kučerová.

Tato volební místnost je jednou ze sedmnácti, které Litovel a její místní části má.

Účast je tady tradičně poměrně nízká, protože pod tuto komisi spadají především lidé s trvalým pobytem na městském úřadu, jejichž volební morálka není příliš vysoká.

92letá volička přišla po svých

Ve Slavětíně na Olomoucku při minulých krajských volbách v roce 2012 přišlo zasáhnout do složení krajského zastupitelstva takřka 47 procent místních.

Letos bude skóre podstatně slabší. Větší nával byl například v sobotu ráno, když šli lidé do obchodu.

Ve dvanáct hodin dorazilo do obecního úřadu odevzdat svůj hlas celkově jen 26 procent voličů, kterých je v obci se zhruba 200 obyvateli celkem 158.

"Všichni přišli po svých, včetně nejstarší dvaadevadesátileté babičky," popsala zapisovatelka komise Dana Poulíčková.

Jiná osmdesátiletá stařenka vešla do místnosti v pátek spolu se svým pětiměsíčním pravnoučetem a jeho rodiči, kteří rovněž odevzdali své obálky.

Šestičlenná volební komise v bouzovské hasičské zbrojnici do sobotní jedenácté hodiny zaznamenala asi dvacet procent lidí, kteří přišli odvolit.

"Občané chodí průběžně během obou dní. S přenosnou volební schránkou jsme už byli asi u sedmi voličů," ujistila zapisovatelka Marcela Formánková.

K poměrně pravidelnému nejstaršímu voliči, který má přes devadesát let, ovšem nešli, momentálně je v nemocnici.

Účast se v obci pohybuje většinou kolem třiceti procent. Komise sedí mezi hasičskými trofejemi tradičně a občerstvuje se koláči podle místních receptů.

Před otevřením se stály i fronty

V Olomouci se v pátek někde před otevřením volebních místností stály i fronty. Večer se účast pohybovala okolo 20 - 25 %.

Počty hlasujících si napříkald už kolem šesté odpoledne pochvalovala komise na ZŠ Demlova v Olomouci. 

„Přišlo 130 lidí. Zájem je srovnatelný s komunálními volbami. Lidé chodí pořád, nemáme mezery, kdy by nikdo nepřišel. Nenudíme se. Náš okrsek zahrnuje starší zástavbu, kde žijí starší lidé, kteří chodí volit pravidelně," hodnotila zapisovatelka Kateřina Motyčková.

Slabší zájem hlásí volební okrsky na Přerovsku či Jesenicku.

Odhaduje se, že by  konečná účast mohla být podobná jako při volbách do krajského zastupitelstva před čtyřmi roky, kdy činila 35%.

Sobota ráno. Odemykání volební místnosti na Střední škole polytechnické v Rooseveltově ulici v Olomouci Zdroj: DENÍK/Ondřej ZuntychSobota ráno. Odemykání volební místnosti na Střední škole polytechnické v Rooseveltově ulici v Olomouci. Autor: DENÍK/Ondřej Zuntych

O krajské vládě rozhodnou dohody

Voliči v Olomouckém kraji rozhodnou, kdo obsadí pětapadesát křesel v krajské samosprávě.

O tom, kdo usedne do krajské vlády, rozhodne vítěz, pokud se jeho soupeři nedomluví jinak.

Jednání o podobě koalice by mohla začít ještě o víkendu.

V části Olomoucka zároveň voliči hlasují pro nového senátora v rámci doplňovacích voleb do horní komory parlamentu.

Křeslo obhajuje Martin Tesařík z ČSSD, soupeřem mu je osm kandidátů. 

Místo v krajské vládě obhajuje ČSSD, která do ní přibrala KSČM.

Sociální demokraté mají i křeslo hejtmana.

Nováčkem je v krajských volbách hnutí ANO, které neskrývá, že by se rádo účastnilo jednání o podobě koalice.

„Vše určí povolební matematika. Předpokládám, že budeme subjektem, který bude vytvářet koalici," reagoval v pátek večer lídr ANO Oto Košta.

Nevyloučil, že jednání o podobě krajské vlády mohou začít ještě o víkendu.