Olomouc zastupuje v čele kandidátky Občanské demokratické strany velezkušený politik, exministr vnitra Ivan Langer. Ani na dalších pozicích se revoluce nekonala – obsadili je dosavadní poslanci Radim Fiala, Zdeněk Boháč a Petr Krill.

Pokud by strana získala stejný počet mandátů jako v minulých volbách a nezamíchali by pořadím voliči svými preferenčními hlasy, nedostal by se do sněmovny za tuto stranu žádný nováček.

Teoretickou šanci má na pátém místě jen komunální politik Lubomír Žmolík, který je starostou v Lipové-lázních na Šumpersku.

Podobně jsou na tom sociální demokraté, kteří v první pětce také mají tři dosavadní poslance – kromě předsedy sněmovny Miloslava Vlčka, který je na pozici lídra, nabízejí ještě přerovského poslance Jindřicha Valoucha a Jiřího Krátkého z Jeseníku.

Lídři pro parlamentní volby v Olomouckém kraji

ODS - Ivan Langer
poslanec


ČSSD - Miloslav Vlček
předseda Poslanecké sněmovny


KDU-ČSL - Pavel Horák
náměstek hejtmana


KSČM - Alexander Černý
poslanec


TOP 09 - Jitka Chalánková
lékařka a krajská zastupitelka


Strana zelených - Jan Jařab
člen kabinetu evropského komisaře

„U dvou velkých politických stran je padesátiprocentní šance, že jedna z nich bude ve vládě. Nabízejí tak větší finanční ohodnocení a také více prestiže a politického vlivu. Tyto strany proto mění své lídry jen výjimečně,“ vysvětlil politolog z olomoucké Univerzity Palackého Pavel Šaradín.

Mají tedy takzvané nové tváře šanci prorazit?

„Situace je poněkud zabetonovaná, takže je obtížné hovořit o vnitrostranické demokracii. Většinou to funguje tak, že si kandidáti domluví podporu, aby to bylo rovnoměrně rozdělené podle vlivu jednotlivých okresů. Obvykle jsou na tom zainteresováni nejen kandidující, ale i ti, co pro ně zvednou ruku. U menších stran je obměna větší,“ konstatoval politolog.

Podle Krajského volebního manažera ČSSD Filipa Žáčka je kandidátka sociálních demokratů vyvážená.

„Lídr kandidátky by měl být známý v celém kraji. Jsou tam ale i nové tváře, třeba Roman Váňa z Olomouce, který se pohybuje v nevládních organizacích. Na páté pozici je místostarosta Šternberka Jiří Zemánek. Myslím, že je lépe, když jsou v týmu zkušení poslanci společně s lidmi z komunální politiky,“ míní manažer.

Nepřejí si však voliči na kandidátkách vidět spíše nové tváře, věkově výrazně mladé, které by dosud byly politikou nedotčené a vnesly by tak do ní svěží vítr?

„Ve funkci poslance je velmi důležitá zkušenost. Já bych si na ni ve svých dvaadvaceti letech rozhodně netroufl. Postup, kdy se do sněmovny dostávají lidé kolem čtyřicítky, je správný,“ myslí si Žáček.

Lidovci s Horákem, TOP 09 s Chalánkovou

Zatímco komunisté vsadili na ostříleného poslance Alexandra Černého, lidovci vysílají do volebního boje z prvního místa náměstka hejtmana Pavla Horáka, který je sice novopečeným místopředsedou strany, zkušenost z parlamentní vrcholové politiky však dosud nemá.

Dosavadní tradiční jednička Tomáš Kvapil je na desátém místě.

Zelení rozhodli minulý čtvrtek na krajské konferenci v salonku hospody U Puškaře o tom, že jejich kandidátku povede Jan Jařab.

„Myslím, že je to dobrá volba. Ve funkci zmocněnce pro lidská práva toho dokázal hodně,“ okomentoval volbu předseda regionální organizace zelených Martin Tichý.

Posledním, kdo ještě definitivně nerozhodl o složení kandidátky, je nová strana TOP 09. Zatím je jisté, že ji povede bývalá náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková z Prostějova.

Na druhém místě bude podle dosud oficiálně nepotvrzených informací někdejší šumperský poslanec Ivo Vykydal.

„O dalších kandidátech rozhodneme v úterý,“ prozradila Chalánková.