„Když započítáme i nultý ročník, tak tenhle je jubilejní. Koná se to tady už podvacáté,“ řekli organizátoři ze Sboru dobrovolných hasičů Vojnice.

Mezi vojenskými vozy byl k vidění také žigulík veřejné bezpečnosti, uaz mobilních lékařů, náklaďáček žuk nebo hasičská avia. Nechyběly ani zbraně.

Akce začala v pátek 19. července. Po příjezdu zhruba dvou desítek aut a motorek vypukla v areálu Hliník diskotéka. V sobotu dopoledne se řidiči vozidel vydali na projížďku po okolí. Poklidnou cestu do Slatinic, kde si kolona udělala přestávku na občerstvení, vystřídala spanilá jízda po okolních polích a lukách.

„Díry, hrboly, pěkně jsme se vyřádili. Sklidili jsme i trochu obilí a o něco víc máku, což uvítaly hlavně děti,“ smál se po návratu bývalý profesionální voják Honza. Na víkendovém srazu se předvedl v plné polní se samopalem v ruce, z něhož nechal zastřílet na terč i děti.

„Jsou v tom takové tvrdší kuličky. Používají se při výcviku. Neublíží, ale když tě někdo trefí, tak to pořádně cítíš,“ prozradil.

Do pohody hrála kapela Nepijou

Během první poloviny akce to z hlediska návštěvnosti vypadalo na podprůměrnou účast, pak ale obcí zavoněly makrely, přicestovaly další zajímavé kousky k obdivování, například armádní náklaďák nebo motorka Batmana, a areál se zaplnil lidmi. K bujarému veselí večer přispěla zábava s country kapelou Nepijou.

„Bydlíme hned přes ulici. Spát se nedá, tak co nám zbývá,“ zdůvodnili dva mladíci, proč přišli na jedno točené. To druhé a třetí už zdůvodňovat nemuseli, prostě se ve společnosti svých přátel cítili dobře.

Přivezl ukázat avii

Fanoušek vojenské techniky Petr Fessl z Městečka Trnávky přijel už poněkolikáté.

„Poprvé jsem tu byl asi před deseti lety, tehdy ještě na motorce. Letos jsem přivezl ukázat avii dobrovolných hasičů,“ svěřil se osmašedesátiletý muž. Láska k vojenské historii v něm utkvěla už z dob služby ve Svazarmu, kde měl jako instruktor střelby ke zbraním blízko. Do Vojnic se chystá i příští rok.

„Synovi jsem slíbil, že minimálně do sta let budu čepovat pivo v našem areálu, kde vystavujeme vojenskou i civilní techniku. Ještě přes třicet let snad budu jezdit i sem,“ vtipkoval.

Do Vojnic se rád vrací také majitel vojenského džípu z východní části republiky. V garáži má dvě historická auta, letos přijel s ruským uazem. Péče o něj prý nezabere mnoho času ani moc nestojí.

„Objíždím podobné akce, jinak s ním nejezdím. Stačí jednou za čas umýt, vyměnit olej, udělat STK. Víc netřeba,“ mávl rukou nadšenec.

Dvacáté setkání majitelů a obdivovatelů vojensko-historických vozů skončí v neděli. Během dopoledne, za zvuku reprodukované muziky, se začnou rozjíždět ke svým domovům.