Podle pracovníků společnosti ČEZ nedošlo ani k přerušení dodávky elektrického proudu. Pilot měl velké štěstí, protože přesekl pouze lano záložního vedení. Okolnosti případu nyní šetří vojenští experti i policie.

„Vrtulník plnil takzvané úkoly nízké zóny, což jsou průlety nad neobydlenými částmi do výše patnácti metrů,“ popsal celou událost mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Podle jeho slov zavadil vrtulník v oblasti nad zahrádkářskou oblastí spodním hřebenem do drátu vysokého napětí a strhl jej k zemi. Pilot úkol ihned přerušil a vrátil se na základnu.

„Životy lidí nebyly ohroženy, protože došlo k přeseknutí záložního vedení s nulovou fází,“ upřesnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Policie se nyní intenzivně zabývá šetřením případu, aby zjistila okolnosti i viníka nehody. „Událost řeší i vojenská policie a komise velitele základny, kterou tvoří piloti a bezpečnostní technici,“ podotkl dále mluvčí vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Podle jeho slov se podobné nehody v armádě stávají zcela výjimečně a naposledy se takový případ stal asi před šesti lety. „Materiální škody na bitevním vrtulníku Mi35 jsou minimální,“ shrnul Kouřil.

Pracovníci společnosti ČEZ vyčíslili škody na stožáru vysokého napětí na 60 tisíc korun. „ Havárie dodávku elektřiny do domácností nijak neovlivnila. V současné době probíhají opravy na stožáru vysokého napětí,“ vylíčila mluvčí skupiny ČEZ pro region střední a severní Moravy Alice Lutišanová.