„Nyní už je spravených přes sedmdesát náhrobků a centrální památník. Zbývá ještě společný hrob, který je za památníkem. Není ani vidět, vypadá jen jako deska obrostlá dřevinami. Práce na tom budou náročné,“ uvedl ředitel olomouckých hřbitovů Igor Kleiner.

Příští rok vstoupí rekonstrukce do závěrečné fáze, která by měla stát do dvou milionů korun. „Dostali jsme dotaci přes milion korun z fondu péče o válečné hroby. Opravíme šestatřicet pomníků a také společný hrob, kde je přes čtrnáct set vojáků,“ řekl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

V Neředíně jsou vojáci, kteří padli při bojích v okolí Šumperka, Postřelmova, Hranic či v Lipníka nad Bečvou. „Odborníci se nedopátrali totožností všech vojáků, doložených máme 398 jmen. Víme také, že pozůstatky dvou anglických vojáků putovaly zpět do jejich vlasti,“ řekl Kleiner.

Na jaře tak olomoucká radnice po čtyřech letech dokončí práce na obnově vojenského hřbitova. Celkové náklady se pravděpodobně vyšplhají na tři miliony korun. „Jsem určitě rád, že to bude konečně opět důstojné pohřebiště. Tím se zase přiblížíme Evropě,“ dodal Kleiner.