„Chceme oživit další kus Olomouce, kam dosud neměla šanci vkročit drtivá většina obyvatel města,“ uvedl Richard Morávek majitel skupiny Redstone, jež začala revitalizovat rozsáhlý brownfield, který získala v roce 2020.

Na ploše o rozloze přes 170 000 metrů čtvereční má v plánu vybudovat lokalitu pro bydlení, práci, nákupy i trávení volného času.

Zarostlé hřiště s rozpadlou tribunou vedle olomoucké sokolovny. Únor 2022
U olomoucké sokolovny vyroste sportovně relaxační centrum, chystá se i nová hala

Během příštích měsíců, v rámci první etapy projektu, zmizí z lokality nazývané Nová Velkomoravská celkem 35 budov, které jsou léta ve špatném stavu.

Budovy, včetně podzemních částí, zlikviduje firma do konce letošního roku. Předpokládaný objem betonu a suti, který po objektech zůstane, bude 65 000 metrů krychlových.

„Chceme, aby veškerý stavební odpad byl recyklován a opětovně využit, což je v době nedostatku nerostných surovin vhodný přístup v rámci cirkulární ekonomiky. Odlehčíme tím také dopravě v Olomouci, kdy by ze stavby muselo odjet přes 4 000 nákladních vozidel, které by vozily materiál na skládku a zatěžovaly naše okolí emisemi,“ vysvětlil Matěj Smětal z firmy Smětal Silack, která demoliční práce provádí.

VIDEO: Areál u Velkomoravské z výšky

Zdroj: Redstone

Stavět se bude 15 let

Současně s čištěním areálu a jeho přípravou pro novou výstavbu vzniká koncepční studie území, která by měla navrhnout jeho základní členění a funkce.

Východiskem je podle developera v Olomouci osvědčený urbanistický koncept takzvané blokové zástavby. Půjde o 12 bloků, z nichž každý by měl obsahovat výstavbu za jednu miliardu korun.

Se zahájením první počítá developer začátkem roku 2024. Stavět se bude po dobu 15 let.

Studie, která by měla být hotová letos na podzim a bude sloužit jako podklad pro další zpracování projektové dokumentace, počítá v lokalitě především s bydlením.

„Nechceme, aby lokalita byla monofunkční. Část těchto bloků budeme nahrazovat jinými funkčními celky,“ popisoval Pavel Nádvorník, technický ředitel společnosti Redstone Real Estate.

Vizualizace nového obchodního centra Galerie Šantovka 2 z roku 2018
Šantovka 2 dostala stavební povolení. Má ale podmínku pro kolaudaci

Nová hala pro sport?

Jedním z nich by měla být multifunkční hala pro sport a kulturu, s návrhem spolupráce na tomto záměru již společnost oslovila město Olomouc. Redstone má v úmyslu halu vyprojektovat, postavit a provozovat.

Od samospráv, města a kraje, chce příspěvek na provoz budovy. Nejvhodnější model spolupráce soukromého a veřejného sektoru v současnosti hledají právníci a ekonomové. Zda se řešení podaří najít, by se podle developera mělo ukázat ještě během letošního roku.

„Ekonomové a právníci obou stran spolupracují na možnosti modelu. Jednání stále probíhají,“ sdělil Pavel Nádvorník.

Vizualizace multifunkční haly z projektu podnikatele Morávka u Velkomoravské ulice v Olomouci. Spolupracují na něm architektonická studia Obermeyer Helika a ateliér Šuráň
Vyroste v Olomouci tato hala podnikatele Morávka? Jak to vidí zastupitelé

Návaznost na Šantovku

Nová čtvrt by měla navazovat na budoucí a stávající zástavbu na Švýcarském nábřeží a někdejší areál bývalé chemičky Milo, kde developer Morávek postavil obchodní a společenské centrum Galerie Šantovka a na sousedních pozemcích plánuje nebo již staví další projekty.

Na poloostrově u Šantovky aktuálně realizuje první etapu bytového projektu Šantovka Living.

Výstavba bytových domů v Olomouci-Slavoníně, březen 2022
Na 2+kk v Olomouci nestačí 4 miliony, pokles výstavby dál tlačí ceny nahoru

Z historie areálu VOP

Areál vznikl jako vojenská kasárna již v roce 1880. Z vojenského hlediska však nepředstavoval žádné strategicky významné místo, a i proto v průběhu let měnil své užívání – od kasáren, přes vojenské sklady, cvičiště až po vojenskou záložní nemocnici.

Areál bývalých armádních skladů mezi řekou Moravou a Velkomoravskou ulicí v OlomouciAreál bývalých armádních skladů mezi řekou Moravou a Velkomoravskou ulicí v OlomouciZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Po 2. světové válce se část kasáren s nemocnicí přestavěla na opravárenský areál, který se specializoval na tanky a bojová vozidla pěchoty.

Po sovětské okupaci se zaměřil i na ženijní techniku. Statut opravárenského armádního podniku mu zůstal i po roce 1989, vzhledem k zeštíhlení české armády a snížení objemu zakázek však postupně ztrácel na významu a v roce 2010 jej armáda jako nadbytečný nabídla k prodeji.

Významným historickým momentem, kdy mohla lokalita dostat šanci zapojit se do městského života, byl rok 1919. „To bylo v době, kdy se slučovala předměstí s centrem a došlo ke vzniku velkoměsta (tzv. “Velký Olomouc“). Přesně před 100 lety začaly práce a přípravy na plánech pod vedením profesora Ladislava Skřivánka z VŠUP,“ říká urbanista Vilém Švec.

Urbanistický koncept v územním plánu navrhoval, aby zde místo vojenského areálu vznikla průmyslová čtvrť s šachovnicovým roštem ulic, náměstím a obytnou zónou. Plán však neuspěl u úřadů v Praze a nepostoupil k realizaci