„Zákaz platí od dnešního dne, není časově omezen a platí do odvolání. Cílem je zabránit šíření onemocnění mezi pacienty a návštěvami. Děkujeme za pochopení všem pacientům i jejich příbuzným a věříme, že v krátké době bude jejich kontakt opět možný v neomezeném rozsahu," sdělila v pondělí Radka Miloševská, mluvčí skupiny AGEL, pod kterou patří šternberská nemocnice.

Ostatní nemocnice spadající pod zmíněnou skupinu v Olomouckém kraji podle ní zatím k celoplošnému zákazu návštěv nepřistoupily.

„Nemocnice Prostějov však k dnešnímu dni z důvodu chřipkové epidemie vyhlásila zákaz návštěv na oddělení LDN," dodala mluvčí Miloševská.

Příbuzní a známí nemají přístup k pacientům ve Vojenské nemocnici Olomouc již od konce ledna.

„Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci nařizuji zákaz návštěv na všech odděleních Vojenské nemocnice Olomouc. Výjimku lze udělit pouze u pacientů v těžkém progredujícím stavu po dohodě s primářem oddělení či sloužícím lékařem," informoval ředitel nemocnice Martin Svoboda.

Zákaz tedy platí v areálu na Klášterním Hradisku i na chirurgickém oddělení v Pasteurově ulici.

Kvůli vysokému počtu nemocných s akutními respiračními infekcemi platí od tohoto týdne zákaz návštěv na dvou klinikách olomoucké fakultní nemocnice – dětské a hemato-onkologické.

„Jinde jsme k tomu zatím nepřistoupili," uvedl v pátek mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

Dětem mohou pomoci prázdniny

Počty těch, které trápí akutní respirační infekce, v olomouckém okrese překračují hranici, při níž odborníci mluví o epidemii.

V porovnání s minulým týdnem však nemocnost v okrese nepatrně klesla.

Další pokles si epidemiologové slibují od týdenního volna, po kterém by se mohla vrátit do lavic většina školáků.

Právě děti v těchto dnech sužují respirační infekce nejvíce.

„Na Olomoucku jsme zaznamenali mírný pokles a jsou před námi prázdniny, které situaci pokaždé zklidní," uvedla v pátek vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

Problémem je přecházení nemoci

Zatímco minulý týden evidovali epidemiologové na Olomoucku 2526 případů akutních respiračních infekcí na 100 tisíc obyvatel, v tomto je to 2395 nemocných.

„Žádné těžké případy, které by vyžadovaly hospitalizaci, nemáme hlášeny. Na Olomoucku ani za celý Olomoucký kraji," informovala epidemioložka. Celkově je na 100 tisíc obyvatel v Olomouckém kraji v tomto týdnu 1923 nemocných.

Prokázaných případů chřipky je v kraji několik desítek.

„Pokud je dobrá imunita, jsou dobré podmínky pro to, aby proběhla bez vážnějších následků, a to bez ohledu na to, jestli se virus pozměnil nebo ne," sdělila.

„Problémem je přecházení, kdy člověk přepíná své síly a navzdory zdravotnímu stavu chodí do práce," dodala.