Operace probíhala ve čtyřech vesnicích v bezpečnostní zóně základnya účastnily se jí veškeré české strážní čety, které byly k dispozici.

Základ 3. strážní roty čítající 150 vojáků tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic.

Úkol dostala česká strážní rota od amerického velení. Velitel měl náročnou operaci nejen provést, ale hlavně naplánovat a odvelet.

„Svěření úkolu takového rozsahu a charakteru poukazuje na to, jakou důvěru v nás má americké velení," komentoval operaci zástupce velitele kapitán Jan B.

Operace byla podle vojáků zcela ojedinělá.

„Především se jednalo o oblast, ve které jsou bezpečnostní rizika dlouhodobě hodnocena jako zhoršená. Jedná se o území mezi dvěmi řekami, kde jsou možnosti pohybu obrněných vozidel omezené. Spoléhat jsme se museli především na vlastní fyzické schopnosti a bezchybné provedení z taktického hlediska," dodal zástupce velitele strážní čety DELTA Radek Č.

Vojákům se během společné operace podařilo zjistit mnoho klíčových informací, které podle nich přispějí k ochraně jak afghánského obyvatelstva, tak koaličních vojáků.

„Zároveň byly posíleny role afghánské policie a armády, což přispívá ke stabilizaci bezpečnostní situace v oblastech jejich působnosti," uvedl kapitán Petr Liška.