Krev darovalo 57 příslušníku armády, přičemž 43 z nich vůbec poprvé.

V zásobách nemocnice tak přibylo bezmála 27 litrů krve.

Desítky dárců v armádním stejnokroji budily pozornost v olomoucké nemocnici již v lednu, kdy jich z Bučovic přijelo celkem 39.

Iniciátorem mimořádného výjezdu byl zdravotník Rostislav Plašťák, který odběr zorganizoval a domluvil.

„Z Bučovic je to sice blíž do Brna, ale táhlo mě to domů. Bydlím totiž kousek od Olomouce a mám tady spoustu kamarádů,“ vysvětlil rotmistr.

Do Olomouce v úterý vyrazilo více než 70 členů praporu. Krev ale mohlo darovat jen 57 z nich.

„Někteří z nich nedávno cestovali a nedodrželi odstup mezi návratem a dárcovstvím. Jiní brali antibiotika, takže jsme ze zdravotních důvodů jejich krev nemohli odebrat,“ vysvětlila Lucie Vybíralová z Transfuzního oddělení FN Olomouc.

Více než 40 vojáků darovalo krev poprvé a někteří také vstoupili do registru dárců kostní dřeně.

Nejkrásnější vánoční dárek

Pro transfuzní oddělení znamenala taková vlna dárců přijetí organizačních opatření.

„Omezili jsme všechny odběry, nebudeme provádět autotransfuze a přijmeme jen část dárců na plazmu. Jsme připraveni věnovat se výhradně naší armádě,“ uvedla primářka Dana Galuszková.

„Za návštěvu bučovických vojáků jsme velmi vděční, našim pacientům věnovali nejkrásnější vánoční dárek. V prosinci se totiž každoročně omezují dodávky z odběrových středisek a zásoby krve se tenčí,“ děkovala Galuszková.

Transfuzní oddělení FN Olomouc v současné době registruje bezmála 7600 aktivních dárců, přičemž letos se i díky bučovickým vojákům podařilo získat přes 1100 nováčků.

Od začátku roku se uskutečnilo zhruba téměř 12 tisíc odběrů krve.