Podle informací Deníku nakonec podala cenovou nabídku jako jediná, i když se do tendru přihlásili ještě další tři zájemci.

Vodovody a kanalizace bude obhospodařovat dalších pět let.

Na základě v pátek podepsané smlouvy bude Moravská vodárenská mezi lety 2020 a 2025 spravovat téměř 300 kilometrů vodovodní a více než 40 kilometrů kanalizační sítě a dodávat vodu pro více než 163 tisíc obyvatel olomouckého regionu.

„S provozem a rozvojem vodárenské a kanalizační sítě v regionu máme dlouholeté zkušenosti. Jsme proto velice rádi, že jsme v koncesním řízení uspěli a naše služby budeme moci poskytovat i v příštích pěti letech,“ hodnotil výsledek soutěže generální ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard.

V prostorách bývalé restaurace U Huberta v centru Olomouce se dokončuje Komunitní centrum pro válečné veterány
Místo vyhlášené restaurace v Olomouci vzniká nové centrum. Nahlédněte dovnitř

Výhodnější smlouva

Podle ředitele Vodohospodářské společnosti (VHS) Olomouc Ivana Kosatíka je nová provozní smlouva v několika parametrech výhodnější oproti dosavadní.

„Na období dalších pěti let získáváme kvalitního provozovatele, se kterým máme dobré zkušenosti,“ uvedl.

Moravská vodárenská z francouzské skupiny Veolia bude na základě podepsané koncese provozovat přesně 290,55 kilometru vodovodních řadů na Olomoucku a Uničovsku včetně 16 vodojemů, šesti úpraven vody, řady čerpacích stanic a dalších objektů, dále 42,13 kilometru kanalizací ve třech lokalitách, kterými jsou Uničov, Hlubočky – Mariánské Údolí a Troubelice, včetně tří čistíren odpadních vod.

Smlouva mezi VHS a Moravskou vodárenskou podepsaná v roce 2000 skončí v příštím roce.

VHS je vlastníkem vodohospodářské infrastruktury. Moravská vodárenská majetek provozuje a prodává vodu odběratelům.

Rozšíření tramvajové trati na Nové Sady a do Slavonína. Vizualizace Zikovy ulice
Olomouc stále zvažuje stavbu tramvajové trati. Čeká ji 10 let úsporného režimu

Voda zdraží

Od nového roku se cena vodného a stočného zvedne domácnostem zásobovaných Moravskou vodárenskou na Olomoucku o dvě koruny na 87 korun na kubík. Čtyřčlenná domácnost si tak meziročně připlatí 260 korun.

„Společnost Moravská vodárenská bude na Olomoucku ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2020 uplatňovat cenu vodného ve výši 35,00 Kč/m³ a stočného ve výši 40,66 Kč/m³ Celkem za vodné a stočné zaplatí domácnosti 75,66 Kč/m³,“ informovala mluvčí společnosti Markéta Bártová. Cena je uvedena bez DPH, s DPH ve výši 15 procent činí 87,01 korun.

K navýšení ceny meziročně došlo podle Bártové vlivem zvýšení nákladů a nájemného o inflaci.

„Z nadiflačních vlivů se v nákladech projevuje změna legislativy, tj nová platba za vody z odlehčovacích komor kanalizace,“ informovala.

Společnost Moravská vodárenská, která ve stotisícové Olomouci provozuje a udržuje veřejnou vodovodní síť a kanalizaci, letos zaplatí za nájem infrastruktury 156,4 milionu korun, což je o 21 milionů korun více.

Pro rok 2020 byla minimální cena nájemného stanovena na 157,8 milionu korun bez DPH. Město musí 60 procent vracet do oprav a údržby infrastruktury.

Spotřeba vody na Olomoucku podle dodavatele přestala klesat. Tento trend z minulých let se zastavil. Naopak meziročně nepatrně vzrostla. „Ano, spotřeba vody mírně vzrostla, dosáhla již úrovně roku 2016,“ sdělila Deníku Bártová.

Ilustrační foto
Voda zdraží. Kolik příští rok zaplatíte na Olomoucku?