Umělý vodopád je spuštěný od dubnové květinové výstavy. „V provozu je ve všední dny od 13 do 18 hodin a o víkendech od 10 do 18 hodin,“ informovalo na svých internetových stránkách Výstaviště Flora Olomouc.

Vodní prvek s malým jezírkem nacházející se před východem z parku do Kosinovy ulice začalo město obnovovat předloni. V provozu je od jara 2022. Vodopád fungoval v parku do osmdesátých let minulého století. Sloužil od šedesátých let, a to zejména jako reklama Sigmy Lutín na její výkonná vodní čerpadla.

Provozní doba vodopádu
v Bezručových sadech:

/spuštěn je od jara do podzimu/
všední dny: 13 – 18 hodin
víkendy: 10 – 18 hodin

Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc

„Býval spuštěný v době konání květinových výstav a o nedělích, kdy k němu lidé chodívali do Bezručových sadů na procházky. Takto vodopád fungoval zhruba do 80. let 20. století. Poté byl celá desetiletí mimo provoz,“ popisoval mluvčí olomouckého výstaviště Michal Poláček.

V obnovené dominantě Bezručových sadů voda koluje v uzavřeném okruhu. Součástí je podzemní nádrž s čerpadlem. Po zapnutí čerpadla je voda vytlačovaná přes potrubí, nad skaliskem tryská a padá zpět do jezírka. Celkový objem vody v systému je kolem 30 kubíků.

Během obnovy tohoto prvku oživujícího skalní defilé Bezručových sadů se objevila kritika kvality architektonického pojetí a provedení. Vadily škaredá trubka na skalisku a nevzhledná trafostanice v blízkosti vybudovaného bazénku. Trafostanice byla posunuta dále od vodopádu, za chodník k zeleni, a rozvod vody po skále byl zapraven.

Vloni na jaře vodopád na čas vyřadil z provozu vandal, který poškodil elektrocentrálu. Pracovníci výstaviště zároveň museli vyřešit nečekaný úbytek vody v uzavřeném systému a místo utěsnit.