Obnova historického umělého vodopádu v Bezručových sadech začala před pár dny výkopovými pracemi.

„Jakmile budou dokončeny, pustí se stavební firma do betonování záchytného jezírka, které bude mít tvar půlkruhu. Společnost Sigma Group už připravuje čerpadlo a čerpací technologii. To bude umístěno v betonové šachtě společně s technologií a příslušenstvím. Po dokončení jezírka bude pokračovat instalace nerezového potrubí na skalách. Pak proběhnou terénní a sadové úpravy v okolí vodopádu. Záměrem je spustit jej v srpnu u příležitosti letní Flory Olomouc,“ popsal průběh prací technický náměstek výstaviště Flora Jiří Svačinka.

Jiný typ nádrže než dříve

Technologie je kompletně nová, stejně jako před několika desítkami let se jedná o uzavřený okruh. Vodu bude rozvádět systém nerezového potrubí a trysek vedených úžlabinou ve skalách tak, aby byl co nejméně nápadný.

Ze záchytného jezírka, které bude mít v nejhlubším místě až jeden a půl metru, ji bude nasávat čerpadlo umístěné v podzemní šachtě.

Dno jezírka bude vytvořeno z pohledového betonu a povede do něj několik schodů.

„Tato část se bude vizuálně poměrně výrazně lišit od původní nádrže pod vodopádem ze šedesátých let, která měla přírodnější charakter s písečným dnem a byla mělčí,“ vysvětlil investiční náměstek Martin Major.

Slavnostní proud s větší intenzitou

Novinkou je regulace množství a proudu vody, aby bylo možné při slavnostních příležitostech spustit vodopád s ještě větší intenzitou.

„Počítá se s provozem od jarních do podzimních měsíců. Přesný režim provozu zatím není nastavený, společně s městem zvažujeme, kdy a na jak dlouhou dobu by byl spuštěn během pracovních nebo víkendových dnů. Určitě nebude v provozu jen během výstav Flora Olomouc,“ naznačil Jiří Svačinka.

Město uhradí přibližně dva miliony korun za stavební práce. Čerpadlo a technologii v hodnotě asi půl milionu korun věnuje jako sponzorský dar společnost Sigma Group. O provoz vodopádu po jeho dokončení se bude starat Výstaviště Flora.

Dříve o výstavách a nedělích

Vodopád vytvořili v roce 1965 u příležitosti květinových výstav Flora Olomouc odborníci z tehdejšího národního podniku Sigma Olomouc, kteří tímto způsobem propagovali velký výkon svých čerpadel.

Vodní prvek býval v Bezručových sadech v provozu během květinových výstav a o nedělích, kdy si pohled na vodu stékající ze skály užívali Olomoučané během procházek. Fungoval až do 80. let minulého století.