„Moravská vodárenská v současnosti vyčerpala všechny technologické a provozní možnosti, jak upravit surovou vodu v Bystřici, která je zdrojem pitné vody pro tyto obce. Nyní čekáme na vyjádření státních orgánů a doufáme, že najdou původce znečištění,“ uvedla včera mluvčí společnosti Helena Koutná s tím, že surová voda je po všech dosavadních pokusech o úpravu na pitnou stále znečištěna jak mikrobiologicky, tak chemicky.

Po viníkovi znečištění vody v řece Bystřici, která je hlavním zdrojem pitné vody v této oblasti, pátrá Česká inspekce životního prostředí.

„Prováděli jsme tam několik šetření, a zatím není případ uzavřen. Roli sehrálo několik faktorů, které ovlivňují kvalitu surové vody pro tamní úpravnu. Ukázat prstem na konkrétního viníka v tuto chvíli není možné,“ uvedla Jana Bernátová.

Obyvatelé vesnic chodí k přistaveným cisternám s pitnou vodou již tři týdny. Letos podruhé. Podle místních jsou s infrastrukturou a zdrojem vody problémy delší dobu a volají proto po trvalém řešení a zajištění kvalitní pitné vody pro oblasti.

Řešení hledá Vodohospodářská společnost Olomouc, které domašovský vodovod patří. Její ředitel Vladimír Procházka poukázal na to, že společnost zvažuje několik variant, ale ani jedna není snadná a levná.

„Bohužel hydrogeologie celé lokality je taková, že tam není pitná voda, kterou bychom mohli využít. Zadali jsme odborné firmě, aby posoudila možnosti případné další doúpravy vody ve stávajícím zařízení. Jedinou možnou realizovatelnou variantou, ovšem z hlediska ekonomického a časového nejnáročnější, je napojení na Moravský Beroun. Hrubý odhad investice je kolem čtyřiceti milionů korun, bez dotací není realizace možná,“ uvedl.

SOUVISEJÍCÍ:

Z kohoutku jim teče žumpa. K cisterně musí i stovky metrů, několikrát denně

Stovkám lidí neteče pitná voda, zkazily ji fekálie