Vodácký areál by ale měl sloužit i pro volný čas Olomoučanů.

Olomoucká radnice záměr nesmetla ze stolu, na zpracování projektu dala teď vodákům dva roky.

Robert Knebel

Umělý kanál by podle sportovního klubu mohl v Olomouci vzniknout na třech místech: v podobě smyčky u univerzitní haly na Lazcích nebo jako rovný úsek na řepčínském jezu či u Šantovky.

Poslední možnost se jim zamlouvá nejvíc.

„Z možných lokalit se nám jako nejvhodnější jeví lokalita jezu na Šantovce. Má tam vyrůst balvanitý skluz. Žádali jsme proto radní o odklad na dva roky, které klub využije k vytvoření studie proveditelnosti," sdělil trenér a mistr světa Robert Knebel (na snímku vpravo).

Cena? Jednoduchá smyčka cca za 30 milionů

Připomněl, že patří k několikáté generaci, která se o kanál v Olomouci snaží. Podotkl také, že na Moravě zatím takové sportoviště nikde není.

Studie má mimo jiné zjistit, jestli se kanál do daného místa „vejde" a zda nebude překážet migraci zvířat a plánované ochraně proti velké vodě.

Přesnější představa zatím není ani o možných nákladech.

Jednoduchý kanál ve tvaru smyčky bez zázemí se nicméně dá dle zástupců sportovního klubu pořídit za milion liber, což je dnes asi 33,5 milionu korun.

Tzv. smyčkový kanálKomplexní varianta vodáckého kanálu

Vlevo příklad tzv. smyčkového kanálu. Vpravo ukázka komplexního vodáckého areálu. Zdroj: Prezentace oddílu kanoistiky SK UP Olomouc

Pro volný čas, trénink i studium

Pokud by vodácký areál s parkovišti a tribunami vznikl, sloužil by kromě sportovců i lidem.

„Divoká voda může významně rozšířit nabídku trávení volného času širokému obyvatelstvu. U sportovních disciplín jako je rafting a podobně si i úplný laik pod vedením zkušeného instruktora může zažít pocit boje s vodním živlem," představil Robert Knebel další způsoby využití.

Mezi možnosti, co v kanále kromě každodenní tréninku dělat, patří i uplatnění akademiků.

„Jsme univerzitní klub a v našich řadách jsou učitelé z vysoké školy. Dokážeme si tam proto představit i pracoviště různých kateder fakulty tělesné kultury, od biomechaniky pohybu, fyziologie tréninku a případně experimentální pracoviště katedry rekreologie," dodal trenér.

Nápad prezentoval majitelům nákupního centra i olomoucké radnici.

„V průběhu přípravy projektu balvanitého skluzu se na nás obrátili olomoučtí vodáci pod Sportovním klubem Univerzity Palackého se žádostí, že dlouhodobě hledají vhodnou lokalitu pro umístění areálu s divokou vodou. Protože projekčně to nemáme hotové, dohodli jsme se, že jim dáme čas," řekl primátorův náměstek Martin Major.

Současná podoba tréninkového areálu olomouckých vodáků za Sportovní halou UPPozůstatky jezu na Mlýnském potoce u Šantovky

Vlevo současný trénikový areál vodáků na Mlýnském potoce za Sportovní halou UP. Vpravo jez u Šantovky. Zdroj: Prezentace oddílu kanoistiky SK UP Olomouc

Zprovozněný obtok Domovinou pomohl přírodě

Kanál by měl být alternativou balvanitého skluzu, tedy způsobu úpravy dna toku.

Tím se zabývají zaměstnanci odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

„Jde o těleso migračně prostupné pro ryby a vodní živočichy. V této chvíli čekáme na vydání výjimky z ochrany dvou tam zjištěných zvláště chráněných druhů živočichů. Každým dnem by nám ji měl vydat Krajský úřad Olomouckého kraje," zmínil ve středu vedoucí odboru Petr Loyka ouklejku pruhovanou a raka říčního.

Na stavbu město spěchat nemusí.

„Časový odklad vychází ze současné situace, kdy investor Galerie Šantovka na své náklady zrealizoval takzvaný obtokový kanál nebo obnovení průtoku do ramene Domovina, což je již na první pohled velmi dobré a ekologicky vhodné řešení, které v této chvíli umožňuje migraci po i proti toku," doplnil Petr Loyka.

Stávající provizorně opravený jez je v majetku města. Do budoucna se kousek za ním počítá s vybudováním menší protipovodňové hráze na levém břehu Mlýnského potoka.

Turisté končí u pevnůstky, dál to nejde

Úpravu jezu u sokolovny vyhlíží například i olomoucká cestovní kancelář PEŘEJ tours. Pokud by na jeho místě vznikl kanál, mohla by ho využít pro své klienty.

„Jez je problém asi tři čtyři roky, je tam minimálně o metr a půl vody méně. Jezdíme vyhlídkové plavby městem a ani nemůžeme dojet do konce. V řece je binec, dvacet let to nikdo nečistil, všechno leze nahoru. Takže končíme u Korunní pevnůstky, dál už se nedá zajet, je tam bahno a podobně," popsal stav majitel cestovky Zdeněk Wolf.

Čeká tedy, kdo jez opraví.

„Záleží, jak by byl kanál postavený, co by to udělalo s Moravou, snad by tam měla voda být. Spíš jsou jiné věci, jako obtok kolem Šantovky. Na konci udělali takový stupeň, kde je vývařiště. Kdyby se to tam pro vodáky upravilo, dalo by se projet celou Olomoucí, akorát je to tam docela nebezpečné. Kdyby se někdo cvakl, i záchranáři mají problém se tam dostat," zmínil Zdeněk Wolf.