Čtyřčlenná rodina, kterou zásobuje Moravská vodárenská, si ročně připlatí na vodném a stočném v součtu 229 korun.

Oproti tomu ve Šternberku, kde pitnou vodu vyrábí a dodává VHS Sitka, se zdražovat nebude. Pouze v Pasece a Újezdu, kde vodohospodářská společnost vodu z většiny nakupuje.

Na vodném a stočném vydají zákazníci Moravské vodárenské spadající do francouzské vodárenské skupiny Veolia v součtu 85,01 korun za kubík, zatímco letos platí 83,21.

Čtyřčlenná rodina tak musí počítat s tím, že měsíčně přijde koupání dětí, mytí nádobí a odtok odpadní vody zhruba o 19 korun dráž.

„V olomoucké tarifní oblasti je cena přepočítána finančním modelem a vliv do ceny mají kromě inflace a růstu nájemného také zvýšené náklady spojené s opatřeními kvůli trvale snížené kvalitě surové vody na úpravně vody v Domašově nad Bystřicí,“ argumentovala mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Spotřeba vody přitom na Olomoucku přestala klesat. Naopak meziročně nepatrně vzrostla.

„Stále však nedosahuje úrovně roku 2016 - je o 1,5 procenta nižší,“ vysvětlovala Bártová.

Ve Šternberku bez zvýšení

Oproti tomu Vodohospodářská společnost Sitka zásobující Šternberk a okolní obce ponechává od ledna ceník stejný jako v letošním roce, až na obce Paseka a Újezd.

„Výroba pitné vody z podzemních zdrojů je v naší režii a tím, že se nám daří držet náklady dole, můžeme zůstat na stejné cenové úrovni. V Pasece a v obci Újezd vodu z velké části nakupujeme z jiných zdrojů a pouze ji rozvádíme. Zde jsme museli přistoupit ke zdražení. Cena nakupované vody roste a bohužel jsme ji museli promítnout i do ceny koncovým zákazníkům,“ vysvětlil jednatel VHS Sitka a šternberský starosta Stanislav Orság.

Ve Šternberku, Babicích, Lužicích a Hlásnici tak v příštím roce zaplatí za vodné a stočné v součtu 70,15 korun za kubík, ve Štěpánově a Liboši 66,36, v Mladějovicích, Komárově a Řídeči 64,97. V Pasece se zvedne cena za kubík pitné vody o dvě koruny na 39,10 korun a v Újezdu podraží vodné o korunu a místní pak v součtu zaplatí za kubík vody pitné a odpadní 67,85 Kč.

Nevýhodná smlouva

Představitelé olomoucké samosprávy letos před komunálními volbami oznámili, že do budoucna chce město provozovat vodovody a kanalizace samo a mít kontrolu nad strategickou surovinou.

Infrastrukturu má v dlouhodobém pronájmu Moravská vodárenská ze skupiny Veolia, kam plynou výnosy z prodeje vody. Nájemní smlouva je do roku 2030.

Město si již předloni nechalo udělat audit, který zkoumal výhodnost smlouvy s Moravskou vodárenskou podepsanou v roce 2000. Potvrdil, že není výhodná. Její předčasné vypovězení by přišlo na stovky milionů korun.

Moravská vodárenská v roce 2018 zaplatí městu na nájemném 134,1 milionu korun. O jedno procento bylo městem meziročně navýšeno. Do oprav a obnovy infrastruktury podle Bártové investuje 76,5 milionu korun.