V Tršicích na Olomoucku vytvořili jednoduchou distribuční síť prostřednictvím boxů. Nápad se ujal. Nyní vedení obce přemýšlí, jak ho zdokonalit.

„Na základě dotazů dobrovolníků, kteří nabízeli pomoc v podobě výroby roušek, jsme přemýšleli, jakým způsobem bychom roušky jednoduše mohli předat těm, kteří je neměli k dispozici a potřebovali je,“ popisuje starosta Tršic Pavel Kováček.

V obci je tato látková ochrana úst a nosu k dispozici v některých provozovnách, ale vedení obce chtělo nabídnout jednodušší cestu, která by navíc zajistila to, aby se lidé nemuseli vůbec potkat.

„Moji přítelkyni napadlo, že by mohly být umístěné nějaké boxy po obci, kde by měl každý možnost roušky vložit, nebo si vzít. Tento nápad mi přišel jako výborný a velice jednoduchý,“ svěřuje se Kováček.

Roušku do obalu

Hned taky věděl, z čeho boxy zhotovit – doma měli dostatek větších plechovek na sušené mléko pro miminka.

„Následující den jsme spolu s pracovníky obecního úřadu boxy důkladně očistili, vydezinfikovali a popsali,“ líčí starosta.

Schránky rozvezli nejen po Tršicích, ale umístili je také do Přestavlk, Zákřova a dalších místních částí.

„K instalovaným boxům jsme napsali na přiloženou tabulku postup pro vložení, nebo odebrání. Pro vložení je nezbytné uložit roušku do obalu tak, aby bylo zamezeno kontaktu,“ popisuje.

Obavy? Nejdřív vyvařit a vyžehlit

Obyvatelé nápad ocenili. Hned začali roušky vkládat a vybírat. Jednoduchá distribuční cesta se ujala. Obavy, že někdo do schránky vhodí infikovanou roušku?

„Pokud bychom takto přemýšleli, tak by nemohl nikdo roušky nabízet. Na tabulce u boxu je jasně zdůrazněno, že pokud si někdo vezme roušku z boxu, musí ji před použitím nejdříve vyvařit a vyžehlit,“ připomíná starosta Tršic.

V obci nyní přemýšlejí, jak boxy od kojenecké výživy vylepšit. Nebo zvolit úplně jiné nádoby.

„Z jiných, vhodnějších materiálů. Napadlo nás něco na způsob obyčejné schránky na poštu, ale uvidíme co se nám ještě podaří vymyslet,“ uzavírá Pavel Kováček.