Na Olomoucku byly od časného rána bez proudu Příkazy, Skrbeň, Břuchotín, Náměšť na Hané, Cakov.

„K sedmé hodině ráno evidujeme na Olomoucku a Přerovsku deset poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny jsou stovky domácností," informovala ráno regionální mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

„Nejčastější příčinou jsou zlomené větve a stromy ve vedení, ulomené izolátory, u Horky nad Moravou je zlomený stožár elektrického vedení," popisovala dopolední kalamitu mluvčí skupiny ČEZ.

Na odstraňování poruch už v noci ČEZ povolal posily z oblastí, kde počasí takové problémy nedělalo.

Ve 14 hodin se energetici potýkali s pěti poruchami na vedení vysokého napětí a desítkami na vedení nízkého napětí.

„Na řadě míst se už podařilo obnovit dodávky elektřiny. Svítí tak již na Olomoucku v obcích Řídkovice, Příkazy, Škrbeň, Břuchotín, Nové Dvory, Cakov," hlásila mluvčí společnosti ČEZ.

„Na obnovení dodávky do části obce Věrovany energetici intenzivně pracují. Dobrou zprávou je, že počasí se umoudřilo a poruch na vedení vysokého napětí nepřibývá," uvedla.

Věrovany nabídly azyl na radnici

Zatímco v ostatních vesnicích Olomoucka, kde se v noci vlivem námrazy zhroutila dodávka proudu, začali svítit a topit nejpozději po poledni, Věrovanští se dočkali až před pátou hodinou.

Vedení obce bylo od rána připraveno pomoci všem, kteří by se neměli, kde ohřát nebo si uvařit. Útočiště nabídlo na obecním úřadě, kde elektřina fungovala.

„Jde asi o jednu třetinu obce. V částech Nenakonice a Rakodavy elektřina funguje. Problém je přímo ve Věrovanech. Už to mělo být v pořádku, ale energetici našli směrem na Tovačov další větve nakloněné na dráty, které musejí odstranit," informoval před třetí hodinou odpoledne starosta Miroslav Kubíček.

Základní škola, která stojí ve Věrovanech, ráno zrušila vyučování. Mateřská škola, obecní úřad, školní jídelna a největší obchod jsou v Rakodavech a fungovaly bez problému.

„Lidem, kteří jsou doma bez proudu, můžeme zajistit azyl na obecním úřadu, sokolovna je bohužel také bez proudu. Zatím se však na nás nikdo neobrátil. Lidé se domluvili s příbuznými," uvedl starosta a ujišťoval, že nikdo nemusí doma mrznout.

„Hlavně věříme, že elektřina brzy půjde. Lidé od rána volají, kdy už proud poteče, ale bohužel to sami nevíme a nikdo nám to nedokáže přesně říct s tím, že jde o kalamitní stav," popisoval atmosféru ve vsi.

Montéři problém odstranili kolem půl páté. „Ještě jsou nějaké komplikace, hlavně s čerpadly, ale elektřina už jde. Snad je to za námi," oddechl si starosta vpodvečer.