Jednat se má o vazby o případy za posledních pět let. Přesto se zainteresovaní shodují a věří, že šlo o selhání jednotlivců a systém jako takový je zdravý.

V takzvané olomoucké kauze je kromě dvou policistů ve vazbě stíhaný i podnikatel Ivan Kyselý a na svobodě hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Poškodit renomé kraje by to nemělo

Propletenec, se kterým byla postupně spojována i další jména politiků a podnikatelů, by však na investice a podnikání v kraji dopad mít neměl.

„Do kauzy nebyly zapojeny výrobní společnosti, které tady podnikají a investují. Když se bavím s podnikateli, ptají se a registrují to, ale nějak víc se tím nezabývají. Je to kauza spíš na realitním trhu, jelikož pan Kyselý skupoval nemovitosti, ale poškodit renomé kraje by to nemělo," domnívá se člen představenstva Hospodářské komory České republiky Tomáš Sýkora.

Kauza se dotkla i rozdělování dotací. Letos v srpnu se hejtman v olomoucké restauraci Potrefená Husa sešel s náměstkem ředitele krajské policie Karlem Kadlecem.

Podle policejních záznamů zveřejněných na serveru Neovlivni.cz měl politik nabídnout úplatek za to, že policie odloží vyšetřování dotačního podvodu týkající se jezdeckého areálu v části Olomouce Lazce. Jiří Rozbořil měl nabídnout peníze od příjemce dotace. Podnět k zahájení trestního řízení podalo loni ministerstvo financí, protože stavební firma si vymyslela požadované reference.

Shodou okolností ve stejném kole jako jezdecký areál v roce 2011 o veřejnou podporu ucházel i podnikatel Richard Benýšek na svůj projekt Bělecký Mlýn.

Peníze ale šly právě na jízdárnu s penzionem a na ostatní žadatele nezbylo.

„Celou věc kolem areálu v Lazcích jsem po rozhodnutí o přidělení dotace jednomu subjektu v roce 2011 vnímal jako nesystémovou a následně zahalenou byrokratickou mlhou. A bránil jsem se. Úspěšně," připomněl čtyři a půl roku dlouhé tahanice o to, aby mu Úřad Regionální rady rozdělující dotace umožnil přístup k informacím.

Hejtman on-line: Je to politický boj, svědomí mám čisté

Na místní politiky a byrokraty už názor dávno mají

Přesto Richard Benýšek nepovažuje situaci za problematickou.

„Momentální obraz Olomouckého kraje a jeho dopad na aktivity ekonomických subjektů bych nezveličoval. Může mít vliv na rozhodování, ale okrajový. Místní podnikatelé jsou otrlí a zvyklí na byrokracii a nástrahy úřadů. A na místní politiky a byrokraty už mají názor dávno vytvořený," rýpl si jednatel Běleckého Mlýna.

Když ministerstvo financí zjistilo nesrovnalosti v předložených osvědčeních, podalo trestní oznámení.

„Skutečnosti zakládají podezření ze spáchání trestných činů dotační podvod, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži nebo poškození finančních zájmů Evropské unie," uvedla mluvčí resortu Kateřina Vaidišová. Areálu hrozí vrácení obou dotací, dohromady přibližně pětatřiceti milionů korun.

Problém? Pokud by případů bylo víc

Kromě policie se problémem zabývá i Úřad regionální rady.

„Probíhá daňové řízení, je to složité prověřování a nelze odhadovat, kdy skončí," sdělila mluvčí Regionálního operačního programu Střední Morava Michaela Linhartová.

Podívat se na zmíněnou podporu blíž a případně prověřit i další projekty chce také člen krajského zastupitelstva Koalice pro Olomoucký kraj.

„S předsedou kontrolního výboru zastupitelstva se máme v plánu sejít v první polovině listopadu. Budeme situaci vyhodnocovat, jestli jsou indicie a zda jsou podezření ve vztahu ke krajským projektům. Podle toho rozhodneme, jestli dáme podnět policii nebo ne," řekl za Koalici předseda zastupitelského klubu Ivo Slavotínek (KDU-ČSL).

Problém by mohl nastat, kdyby se zjistilo, že případů, kdy přidělování dotací nebylo podle pravidel, je víc.

„Případy by se musely prošetřit a dotace by byly zastaveny. Kraj by je čerpal s časovým zpožděním. To by byla nepříjemná věc," hodnotil Tomáš Sýkora.

Exhejtman Březina: Selhali jednotlivci

Bývalý hejtman Jan Březina (zvolen za KDU-ČSL), který pomáhal nastavovat rozdělování dotací v jeho začátcích, systém brání.

„Selhali jednotlivci. Přes sedm miliard korun proteklo Úřadem regionální rady a my se bavíme o projektu za desítky milionů. Jakým způsobem k tomu došlo, nevím, ale snad nám to řekne po skončení šetření policie," odmítá, že by pracovníci úřadu udělali něco špatně.

„Je to pouze vykřičník do vlastních řad a měli bychom dbát na to, aby záležitosti týkající se výběru projektu byly co nejtransparen­tnější," upozornil.

Dosavadní „průšvihy" by podle něj větší dopad na směřování dotací do kraje mít neměly.

„První kauza, kdy se zatýkalo, se týkala nedovolené pomoci při vypracování dokumentů, úředník si vzal údajně šest tisíc korun, na projektu nic ovlivnit nemohl. Současný případ je složitější kategorie," dodal Jan Březina.

Stávající hejtman Jiří Rozbořil nedávno prohlásil, že k jezdeckému areálu má velice dobrý vztah, protože ho vymyslel a byl i zdárně postaven.

„O penězích či dotacích na tento areál jsem ale nikdy nerozhodoval," brání se spojování svého jména s přidělením dotací.

Aktivista Středa: V Olomouci se děly nekalé věci, kauza je záblesk naděje