„Minulé roky byly katastrofální. Letos byla průměrná zima,“ konstatoval například Michal Stojmenov, provozovatel areálu v Hlubočkách.

Vlekaři předpokládají, že zimní sezóna skončila. Pro většinu z nich byla prodělečná. I přes velké a dlouhé mrazy letošní zimy bylo totiž v okolí Olomouce dost sněhu na lyžování jen krátce.

„Sice dlouho mrzlo, ale spuštěný vlek jsme měli tak tři týdny,“ řekl Ladislav Števanka, starosta Domašova nad Bystřicí.

Když si provozovatelé spočítají, kolik je letošní zima stála a kolik vydělali, jen málo z nich se dostane do plusu.

„Jsme pořád v mínusu," připustil Antonín Kryl, provozovatel areálu v Pasece. Podobně hovořil i provozovatelé sjzedovky v Moravském Berouně.

V Hlubočkách naopak sezonu za mizernou nepovažují.

„Nám se podařilo stabilizovat. Uhradili jsme závazky, které nás trápily a které vznikly v předešlých letech. Konečně nejsme s penězi na štíru,“ sdělil Stojmenov.

Krize? Místo do Alp do okolí Olomouce

Příčinu malých výdělku vidí někteří z nich i ve finanční krizi. Lidé podle nich asi nemají tolik peněz, aby mohli kopce sjíždět.

„Všichni si nakoupili dopředu zájezdy do rakouských Alp, pak přišla krize a oni zjistili, že jim zbylo méně peněz na lyžování doma,“ myslí si Stojmenov.

Hospodářská krize může podle provozovatele zimního areálu v Hlubočkách přinést v následujících letech i pozitiva.

„Pro nás by to mohlo byt lepší, lidi možná méně pojedou ven a víc zůstanou v českých areálech.“

Hlubočky: stále půl metru sněhu, zájem není

I když si vlekaři přes hlavní období moc nevydělali, přesto mají někteří z uplynulé sezóny radost.

„Vlek provozuje obec a tak u nás děti z Domašova, Jívové a Hraničné Petrové lyžovali zdarma, a aby měli na čem, půjčovali jsme jim lyže, boty i hůlky. Všechno nemusí být jen o penězích,“ uvedl starosta Domašova Števanka.

V Hlubočkách a Karlově u Paseky se dá lyžovat i teď. Sjezdovky jsou ale prázdné, a není to jen kvůli mizejícímu sněhu.

„Lidi o to nemají zájem. Máme na sjezdovce v průměru půl metru sněhu a není, kdo by na tom jezdil. Řekněme, že to je puštěné na celý den pro čtyři až pět lidí, o víkendu asi pro dvacet,“ postěžoval si Stojmenov.

Na běžky? Jen čtyři víkendy

Letošní rok nebyl ideální ani pro běžkaře. Běžkovat se za celou zimu dalo tak jeden měsíc.

„Byly čtyři silné víkendy, jinak nic. Před třemi lety to bylo super. Teď už asi lidi nemají peníze,“ sdělila Jana Stružková, provozovatelka Masných krámu v Jívové.

Všichni, kteří jsou na sněhu závislí, doufají, že příští zima pro ně bude lepší. V Hlubočkách se už pomalu připravují na léto a vymýšlí, jak areál vylepšit.

„Chceme prodloužit jeden z vleků o padesát metrů, ale nevím, jestli mi to úřady povolí,“ řekl Stojmenov.

Lucie Herberová