Toto prohlášení je součástí dopisu, který Miloslav Vlček zaslal členům grémia sociální demokracie.

„Pokud se prokáže, že člověk, který je se mnou spojován, se dopustil trestného činu podvodu, vyvodím z toho osobní důsledky a požádám politické grémium, aby zaujalo stanovisko k mému dalšímu působení v ČSSD,“ píše Miloslav Vlček ve svém prohlášení.

Totéž platí, pokud se ukáže, že sporná půjčka 2,5 milionu korun od bývalého asistenta korun Zdeňka Klapky existovala, řekl ve středu novinářům Vlček.

Jde podle něj o kauzy spojené s blížícími se volbami. Prověrka dotace bude trvat týdny. Podle ODS by měl Vlček odejít z čela sněmovny.

Lídr olomoucké sněmovní kandidátky ČSSD Vlček uznal, že udělal chybu, když bezdůvodně novinářům zprvu popíral své vztahy s Vrtalem. Přispělo to prý ke spekulacím. Za pochybení v komunikaci se na tiskové konferenci omluvil.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana to grémiu zatím stačí.

"Slyšeli jsme slovo chlapa," komentoval Vlčkovu omluvu a závazek osobní zodpovědnosti jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Vlček taky přiznal přestupek, kterého se dopustil, když peníze předával v hotovosti.

ODS: Jako šéf sněmovny by měl skončit

Užší stranické vedení pochopilo vyjádření tak, že Vlček odejde z politiky, pokud ministerstvo financí uvede, že dotace byla zneužita, vyplynulo ze středečního vyjádření Urbana.

Stejně by prý Vlček postupoval, pokud soud řekne, že půjčka od jeho bývalého asistenta Zdeňka Klapky existuje.

Podle lídra ODS Petra Nečase nemůže Vlček s takovým chováním zůstat předsedou sněmovny a měl by zvážit odchod.

"Pan Vlček vystupuje velmi nedůstojným a řekl bych až velmi dětinským způsobem. U předsedy sněmovny je podobné chování neakceptovatelné. To, zda si ho sociální demokracie ponechá na kandidátce, nebo neponechá, je její věc," uvedl Nečas.

Vlček: Za dotaci jsem nikdy neloboval

Ministerstvo financí začalo podle Vlčka prověřovat spornou dotaci v úterý. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob ČTK řekl, že využití dotace standardně vyšetří finanční úřad spadající pod ředitelství Brno.

"Potrvá v řádu týdnů, není vyloučeno, že jeho výsledek bude hotov do voleb," uvedl.

Podotkl, že ministerstvo projekt muselo schválit, protože šlo o zákon a údaje ukazovaly, že podmínky přidělení dotace byly naplněny. Nyní finanční úřad prošetří, zda byly finance použity v souladu se zákony.

Pokud se prokáže podvod, měl by podle Vlčka odstoupit i ministr financí Eduard Janota.

"Za dotaci jsem nikdy nelobboval," prohlásil Vlček.

Pouze prý požádal dopisem sněmovní rozpočtový výbor, aby dotaci administrovalo ministerstvo financí, byl doporučující. Vlček také poukázal na to, že nemá pravomoc dotaci sledovat a kontrolovat.

"Využití dotace je věcí mezi ministerstvem financí a občanským sdružením Sportcentrum Harrachov," uvedl předseda sněmovny.

Dohodu o půjče prý nepodepsal

Dohodu o půjčce prý Vlček s Klapkou nikdy nepodepsal a peníze nepřijal. Nyní je věc u soudu. Klapka musí podle Vlčka prokázat podpis údajné dohody i převod nebo předání peněz.

"Ověřit pravost smlouvy lze jen z originálu, a ten neexistuje," řekl.

Vlček ale později v tiskové zprávě přiznal, že se dopustil přestupku, když Klapkovi vracel půjčku 1,1 milionu v hotovosti. Stalo se to před pěti lety a už tehdy platil zákon o omezení hotovostních plateb.

Šéf sněmovny dříve tvrdil, že v době poskytnutí ještě neexistovala podmínka bezhotovostního styku při transakcích nad půl milionu korun. Vlček se za chybu omluvil.

"Jsem připraven nést případné sankce, které vyplývají z příslušného zákona," uvedl.

Již dříve řekl, že peníze byly určeny pro někoho jiného, sám byl prý jen prostředníkem.

Podobně jako k Vlčkovi se ČSSD postaví podle Urbana k dalšímu člověku, který se podílel na udělení dotace, někdejšímu poslanci a trojce liberecké kandidátky sociálních demokratů Michalu Krausovi.

Sdělovací prostředky napsaly, že Kraus mimo jiné koupil od Vrtalovy společnosti byty pro sebe i svého syna. Dokumenty, které doloží, jak byty nabyl, má Kraus na žádost vedení ČSSD do konce týdne zveřejnit v tisku.

ČSSD: Presumpce viny se na Vlčka nevztahuje

Hospodářské noviny (HN) předminulý týden informovaly, že v letech 2006 a 2007 poslanci schválili bratrům Petrovi a Martinovi Vrtalovým 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum v Harrachově.

Peníze ale zřejmě skončily v luxusním hotelu, který je teď na prodej za 120 milionů. Vlček původně tvrdil, že Vrtala zná jen zběžně. Mladá fronta Dnes ale uvedla, že Vlček a Vrtal spolu byli na několika zahraničních cestách, například na letošní zimní olympiádě v Kanadě a nedávno v Chorvatsku a Albánii.

Vrtal byl členem oficiální Vlčkovy delegace. Vlček poté mimo jiné uvedl, že Vrtal pracuje jako příležitostný fotograf. V závěru minulého týdne Vlček oznámil, že ve snaze předejít spekulacím ukončí kancelář sněmovny s Vrtalem spolupráci.

ČSSD ve středu sdělila, že se na Vlčka nevztahuje ustanovení stranických stanov o presumpci viny. Týká se členů, kteří byli obviněni ze spáchání úmyslného trestného činu, uvedl za Lidový dům

Vrtal: Členem Sport centra Harrachov už nejsem

Petr Vrtal zároveň coby spoluvlastník firmy PV Real vybudoval v Harrachově luxusní hotel, v jehož areálu se nacházejí i dva tenisové kurty postavené pod hlavičkou občanského sdružení.

Na otázku, jak sportovní a relaxační centrum ve skutečnosti vypadá a kde stojí nedokázal Petr Vrtal odpovědět.

„Členem občanského sdružení Sport centrum Harrachov už tři čtvrtě roku nejsem,“ reagoval na otázku ohledně podoby Sportovního a relaxačního centra Petr Vrtal a doporučil, ať se ohledně konkrétní podoby centra obrátíme na současné zástupce občanského sdružení.

Na přímo otázku, kdo by jím měl být, neodpověděl. Podle informací redakce se jedná o jeho společníka z firmy PV Real Lubomíra Netopila. Celou záležitost by v tuto chvíli mělo prověřovat ministerstvo financí.

ČTK a Martin Zaoral