„Mám rád vlaštovky a taky menší soutěže, proto jsem tady. Vlaštovku vyrábím takovou, aby letěla rychle a dělala nějaké akrobatické triky,“ popsal jedenáctiletý Lukáš Smékal z Přáslavic.

Do výroby se zapojila se i jeho starší sestra Ludmila. „Pro mě je i ta nejjednodušší na složení hodně těžká. V dospělosti se člověk k výrobě vlaštovek už moc nedostane, spíš s dětmi. Myslím si ale, že to je dobrý nápad, rozvíjí to tvůrčí činnost a děti mají i pohyb. Je to super,“ řekla Lída Smékalová.

Účastníci se v tělocvičně sešli už potřetí. Soutěžit v několika kategoriích mohli s letouny vyrobenými na místě ale i doma.

„Je to soutěž v letu vlaštovkou ale není to jen let přímý, máme i soutěžní kategorie. Nejdelší dolet, která letí nejdéle, nejlepší akrobat a poslední kategorie je vyloženě o kráse. Tedy, jak je vlaštovka vyhotovená a vybarvená,“ vysvětlil Vít Langer, vedoucí skautského oddílu ve Velké Bystřici. Podle něj je nejdůležitější preciznost při skládání a pak dostatek času na zalétání. „To, aby si ji člověk mohl ještě doladit, protože skoro žádná vlaštovka, kterou poskládáme přesně podle návodu nelítá tak, jak bychom chtěli,“ doplnil.