Novinkou jsou například expozice historických hraček, zbraní či hudebnin.

Stálé expozice nesoucí název Pravěk Olomoucka a Od orloje k hodinám se koncem loňského března uzavřely kvůli rekonstrukci více jak 50 let starého topného systému.

"Opět jsme je otevřeli minulý měsíc. Na začátku dubna se k nim přidala i expozice historických hraček jako průřez sbírkovým fondem Zábava a hry Vlastivědného muzea v Olomouci. K vidění jsou zde hračky z doby od konce 19. století po 60. léta 20. století, určené pro děvčata i chlapce. Je tu spousta loutek s kulisami, panenky, nábytek a kočárky pro panenky, vojáčci, autíčka, stavebnice a stolní hry či houpací koníci. Hádám, že tato expozice potěší především malé návštěvníky, ale zřejmě si ji s chutí prohlédnou i jejich rodiče či prarodiče,“ informovala mluvčí muzea Renáta Fifková.

Miniexpozice, se kterými se příchozí setkají na chodbách či schodištích objektu, zahrnují zbraně a zbroj od doby bronzové až do 2. světové války.

Obdivovatelé užitých věcí si přijdou na své při prohlídce vystaveného skla, porcelánu, dřevěných plastik či předmětů ze slonoviny, které vznikaly v Evropě od 17. století až do počátku minulého století.

„Další z miniexpozic návštěvníkům přibližuje strunné a dechové hudební nástroje, pocházející z 18. až počátku 20. století, uložené v Hudebním fondu VMO,“ doplnila výčet mluvčí.

Zkrátka nepřijdou ani příznivci botaniky, kteří zde najdou expozici Exotické dřeviny Olomouce. Ta v sobě zahrnuje sedm stromů světa, které sice pocházejí z odlišných koutů naší Země, ale jejichž zástupci se sešli právě na území města Olomouce.

„V expozici návštěvník spatří katalpu trubačovitou, platan javorolistý, kaštanovník jedlý, šácholan Soulangeův, dřezovec trojtrnný, ambroň západní a svitel latnatý,“ vyjmenovala Fifková.

Kromě miniexpozic na chodbách a stálých výstav je ve Vlastivědném muzeu v současnosti umístěna například krátkodobá expozice Hry a klamy, která zde potrvá až do 18. dubna.

Tato interaktivní výstava čítá na sedmdesát trojrozměrných exponátů, které si návštěvníci mohou podle libosti vyzkoušet.

Od 16. do 28. dubna zde navíc své místo najde i putovní výstava Zapomenuté Javoříčko, která mapuje tragické osudy jedné z olomouckých osad, která byla vypálena jen pár dnů před koncem 2. světové války.