Nová expozice je zážitková, poutavá, hravá a zároveň poučná. Jedním ze zajímavých exponátů je například seismograf, který v reálném čase zobrazuje záchvěvy zemského povrchu.

„Dále je ohromí nádherný obří achát, čelist mamuta či největší semeno na světě ukryté donedávna ve starých muzejních sbírkách. Jde o semeno lodoicey seychelské, palmy ze Seychelských ostrovů. Měří zhruba třicet centimetrů a v čerstvém stavu mohlo vážit kolem patnácti kilogramů,“ popsal některá lákadla Peter Adamík z olomouckého Vlastivědného muzea.

Pozadí událostí, 1. díl. Jitka Čvančarová jako děkanka Filozofické fakulty UP Olomouc. Snímek z vysílání minisérie režiséra Jana Hřebejka na programu ČT1
Pozadí událostí odstartovalo prvním dílem. Jak se vám líbil?

Přes jeden a půl tisíce exponátů je zaměřeno na botaniku, geologii, mineralogii, paleontologii i zoologii.

Jedním ze vzácných exponátů je rovněž vlk, původem ze Šumavy, pro něhož byl osudný střet s autem při pokusu o překonání dálnice u Kroměříže.

„V této sekci veřejnosti představujeme také hmyzí giganty s tělem měřícím přes deset centimetrů jakými jsou africký brouk goliáš, americký herkules či vodní ploštice mohutnatka,“ doplnil kurátor sbírky entomologie Miloš Krist.

Ve fotografické koláži trilobit Archegonus moravicus se sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci
Trilobiti na Hané? Nalezišť je několik a vydala i unikáty

K vidění jsou také zajímavé minerály i pravé zkameněliny, krunýře trilobitů, dolní čelist mamuta nebo lebka medvěda jeskynního.

Návštěvníci mohou díky několika desítkám interaktivních prvků prozkoumat, jak fungují složité děje jakým je například fotosyntéza nebo životní cykly různých živočichů. Seznámí se také s pestrostí světa rostlin, hub a živočichů.

Nová přírodovědní expozice je umístěna ve druhém patře muzea, kde se nachází také trvalá expozice Příroda Olomouckého kraje.

„Cílem je návštěvníka nejen pobavit a poučit, ale také mu připomenout důležitost vztahu mezi člověkem a životním prostředím a ideálně v něm probudit hlubší zájem o přírodu,“ vysvětlil vedoucí přírodovědného ústavu Peter Adamík.

Kryt v Bezručových sadech v Olomouci. V tomto prostoru by v budoucnu měla vzniknout galerie pro mladé umělce.
V krytu v Bezručových sadech má být i galerie, s rozvojem pomůže nová kampaň

Příroda od počátku do konce je určena zejména dětem a mládeži od 6 do 15 let, rodičům a prarodičům i školním třídám a je koncipována tak, aby zaujala jak nejmenší návštěvníky, tak zvídavé dospělé.