„Dne 1. února 2024 byla uzavřená dohoda o vině a trestu předložena pověřeným žalobcem EPPO ke schválení Krajskému soudu v Ostravě, pobočce v Olomouci,“ informoval ve středu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Detektivové z NCOZ vloni zahájili stíhání celkem tří osob v kauze možné manipulace zakázek dotovaných z evropských peněz pro VMO. Byla mezi nimi i osoba obviněná už na podzim 2021. Škoda byla vyčíslena na 14 milionů korun. Obviněným hrozilo pět až deset let vězení.

Vlastivědné muzeum v Olomouci
Ve Vlastivědném muzeu měli ohýbat tendr pro syna ředitele, zjistil Radiožurnál

V první případě šlo o obvinění z trestných činů „přijetí úplatku“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“. V květnu 2023 pak došlo k rozšíření trestního stíhání u této osoby a následně k obvinění dalších dvou osob.

„A to z trestných činů „dotačního podvodu“, „poškození finančních zájmů Evropské unie“ (3 osoby), „zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě“ (2 osoby) a „zneužití pravomoci úřední osoby“ (1 osoba),“ uvedl Ibehej.

Břetislav HolásekBývalý ředitel Vlastivědného muzea Olomouc Břetislav HolásekZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Všichni tři obvinění se podle policie k činu doznali a s evropským pověřeným žalobcem se dohodli na trestu i úhradě vzniklé škody.

Úřad Evropského veřejného žalobce vloni informoval, že se jedná o dva bývalé zaměstnance muzea a jednoho veřejného činitele, který pro VMO pracoval.

Obviněný exředitel i bývalý náměstek primátora

Podle informací Českého rozhlasu (ČRo) je mezi obviněnými i bývalý ředitel Břetislav Holásek a někdejší náměstek olomouckého primátora Miroslav Petřík. Kriminalisté nechali zajistit majetek obou mužů se souhlasem evropského pověřeného žalobce.

Miroslav PetříkMiroslav PetříkZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Detektivové z NCOZ kvůli podezření z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami zasahovali ve VMO v listopadu 2021. Provedli několik domovních prohlídek.

Tehdejší dlouholetý ředitel VMO Břetislav Holásek skončil ve své funkci v prosinci 2021. Původně měl odejít až počátkem roku 2022, rozhodnutí podle jeho slov ale uspíšila situace v muzeu po zásahu detektivů z NCOZ.

„Atmosféra v muzeu nyní není dobrá a i za atmosféru vždy odpovídá, alespoň z nějaké části, ředitel. Možná se situace uklidní,“ vysvětlil tehdy ředitel Holásek pro Olomoucký deník.

Břetislav Holásek
Šéf VMO Holásek předčasně skončil. Muzeu to teď pomůže, vysvětlil

Muzeum, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj, od ledna 2022 vede nový ředitel Jakub Ráliš, který vyhrál ve výběrovém řízení.