Podle plánu vedení Vlastivědného muzea by v jeho prostorách na náměstí Republiky měly přibýt tři nové expozice – historická, přírodovědná a národopisná.

Projekt, který se zaměří na tvorbu nových výstav, navazuje na rekonstrukci budovy depozitáře. Olomoucký kraj, podobně jako při realizaci dosavadních oprav v depozitáři, počítá i v tomto případě s penězi z tzv. Norských fondů.

Pokud projekt uspěje, na celkových nákladech 18 milionů by se Norové měli podílet 85 procenty.

Nelákají expozice ani jejich propagace

Podle některých Olomoučanů je změna v dramaturgii výstav Vlastivědného muzea nezbytná.

„Někdy mám pocit, že se tam zastavil čas. Moderní trendy se této organizaci podle mého názoru zatím dost vyhýbají. Interiéry tam jsou už několik desetiletí bez větší změny a expozice mě většinou nedokážou ničím zvláštním překvapit,“ popisuje jednatřicetiletý Olomoučan, který si nepřál zveřejnit jméno.

„Ve srovnání s unikátním Arcidiecézním muzeem a uznávaným Muzeem umění je dobře patrné, jak propastný rozdíl tu je,“ dodává.

Nepříliš lákavá je i propagace expozic a akcí v muzeu.

„Osvěžení a omlazení expozic v tom přírodovědném může lidi přilákat Je však na pováženou, jestli se lidé o nových výstavách dozvědí. Propagace na nástěnkách, jak je tomu doposud, mě nezaujala a nejsem asi jediná,“ řekla pro Olomoucký deník Michaela Hladišová, která nedaleko Vlastivědného muzea bydlí.

Stěhování a modernizace

Nová národopisná expozice by měla vzniknout v prostorách dosavadní historické výstavy, kam se v průběhu oprav přesunula odborná pracoviště.

Historická expozice poputuje do západního sálu a také návštěvníkům nabídne informace novou formou. „Počítáme s doplňkovými digitálními programy na dotykové obrazovce, které zájemcům poskytnou nadstavbové informace,“ doplnil Radim Himmler z historického ústavu VMO.

Přírodovědná expozice zůstane na svém stávajícím místě, ale také se jí dotknou změny. „Očekáváme budeme také schopni nabídnout nový mobiliář jako vitríny, prosklené konstrukce na dioramata a multimediální zařízení,“ upřesnil Pavel Novotný, vedoucí přírodovědného ústavu VMO.

Dotace jsou určeny na modernizaci mobiliáře a samotné realizační práce. Plánovaná přeměna expozic souvisí s probíhajícími pracemi na depozitáři.

V důsledku stavebních úprav totiž musely být uchovávané předměty a odborná pracoviště přesunuty do některých výstavních prostor v hlavní budově VMO, která je vzdálená několik desítek metrů, a proto muzeum dočasně uzavřelo expozice Olomouc v minulých stoletích a Z muzejních depozitářů.

Nové výstavy jsou zatím ve stadiu plánování, protože jejich otevření je vázáno na ukončení rekonstrukčních prací v objektu depozitáře. Předpokládá se však, že by mohly být přístupné veřejnosti v roku 2010.

Co si o expozici Vlastivědného muzea v Olomouci myslíte vy? Svůj hlas můžete vyjádřit v anketě v pravém sloupci na této stránce nebo svůj názor připojit v diskuzi pod článkem.
Přečtěte si také:
Matej Slávík