„Z prvotního jednání vyplynulo, že nenajdeme většinovou shodu napříč politickými stranami, které jsou schopny sestavit koalici, u dvou subjektů s nižším mandátem, a to KSČM a SPD, kde jednání o koaličním projektu nebudou pokračovat,“ informoval v neděli večer lídr ANO a kandidát na primátora Miroslav Žbánek.

„Časový harmonogram druhého kola jednání se subjekty, které zůstávají reálně ve hře o koalici, budeme dojednávat v pozdějších hodinách,“ doplnil.

Silný mandát dali olomoučtí voliči hnutí ProOlomouc a Pirátům se Starosty. Dohromady mají 12 zastupitelů, tedy jen o dva méně než favorizované hnutí ANO.

Pohodlnou většinu by měla i koalice ANO s tradičními stranami zastoupenými v dosavadní koalici složené z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Kromě „topky“, pro kterou skončily volby v Olomouci fiaskem – do zastupitelstva se nedostala.

„Máme udělanou podrobnou analýzu možných variant a z těch reálných, které se opírají o 24 plus, je pět nebo šest,“ reagoval na otázku na dvě z možných podob vlády Žbánek a upřesnil, že ve hře zůstávají úplně všechny.

ČSSD: Musí se s námi počítat

Tedy i účast ČSSD, ač strana současné koalice propadla a z deseti mandátů obhájila dva.

„Jsem rád, že se nám podařilo obhájit existenci sociální demokracie v olomouckém zastupitelstvu,“ oddechl si lídr a náměstek primátora Filip Žáček.

„Byť se dvěma mandáty, tak jsme platným členem zastupitelstva a musí se s námi počítat,“ uvedl po úvodním jednání s vítězným hnutím ANO.

ANO chce primátora i většinu v radě

To chce mít v olomoucké vládě primátora a většinu v radě.

„Považujeme se za výraznou změnu v politice, máme program, který chceme, aby voličům signalizoval, že dochází po téměř třech dekádách ke změně politického směřování a politické kultury a nad tím vším si chceme zachovat jakousi majoritu,“ uvedl lídr ANO, pro kterého je prioritou stabilita koalice.

Podmínky pro možnou koaliční spolupráci stanovili i ostatní. Hnutí ProOlomouc, které skončilo druhé na pásce a zaznamenalo obrovský volební úspěch, si neumí představit spolupráci s politiky, kteří jsou podepsáni pod kritizovanými projekty: aqaparkem a Namirem.

Nováček hnutí SpOLečně podnikatele Roberta Runtáka, který měl velké ambice, se šesti procenty skončil se třemi mandáty. Uspěl lídr Stanislav Flek a podle očekávání herečka Ivana Plíhalová i další výrazná olomoucká osobnost Pavel Hekela, kteří přeskočili kandidáty na vyšších příčkách.