Přesně dva měsíce brázdí ulice Olomouce turistický vláček. Přes počáteční obavy v souvislosti s frekvencí provozu na silnicích, kterými projíždí, k žádné kolizi podle jeho majitele nedošlo. Josef Kotas, majitel soupravy, si pochvaluje zájem turistů a Olomoučanů a plánuje rozšíření trasy atrakce po historickém jádru města a její víkendový provoz.

„Zpočátku byl zájem slabší. To jsme ale očekávali, protože jsme přišli s něčím novým, co si lidé potřebovali nejprve oťukat. Se zkušebním provozem jsme však nakonec spokojeni. Myslím, že vláček má úspěch. Nemůžeme si stěžovat,“ řekl v pátek Deníku majitel soupravy, která projíždí Horním a Dolním náměstím, pak zamíří třídou Svobody směrem do Havlíčkovy a Wolkerovy ulice a odtud do Smetanových sadů.

Připrava nové nabídky

„Domlouváme rozšíření trasy po historickém centru. Po ní bychom měli začít jezdit v příštím roce, až se vše připraví,“ uvedl.

Vláček by měl jezdit i o víkendu. V současnosti se na sobotu a neděli vláček přesouvá na středověký Helfštýn, kam vozí turisty z Lipníka nad Bečvou. Kotas upozornil, že během nadcházející výstavy květin Flóra Olomouc ve čtvrtek a v pátek vláček jezdit nebude.

V Olomouci oproti původnímu záměru nakonec úředníci trasu vyhlídkové jízdy městem pozměnili s ohledem na hustotu dopravy v některých místech, kterými má projíždět. K trase se vyjadřovala i policie. Magistrát ji po dohodě s policií upravil a provozovateli vydal licenci. Vyhlídkový vláček, kterým se mohou zájemci svézt například v Luhačovicích, jezdí po Olomouci ve všední dny od 9 do 17 hodin. Odjezd soupravy je od radnice.

Související články:
Vláček svezl první pasažéry. Musel si ale na ně počkat
Vláček mezi auty. Bude turistická atrakce bezpečná?

Trasa turistického vláčku po Olomouci