Oproti původnímu návrhu však provozovatel musel upravit trasu s ohledem na hustotu dopravy v některých místech, kterými má projíždět.

„Žádost o licenci jsme obdrželi, už máme i vyjádření policie, bez kterého licenci nejde vydat, a vlastníka komunikací, po nichž trasa vede,“ uvedl Milan Fazekaš z oddělení pozemních komunikací olomouckého magistrátu. „Zítra bude licence vydána,“ sdělil včera Deníku.

Podle něj ale musel provozovatel upravit trasu. „Vzhledem k délce vláčku jsme řešili, jak z vedlejší ulice překoná třídu Svobody a poté odbočení do Smetanových sadů,“ uvedl Fazekaš.

Vláček proto pojede z náměstí Lafayetovou ulicí doprava na křižovatku U Drápala a tam vlevo do Havlíčkovy ulice.

„Nic lepšího se vymyslet nedá. Poté pojede Wolkerovou ulicí, ale odbočovat bude až do ulice Poupětova před železničním přejezdem,“ popisoval trasu, s níž souhlasila i dopravní policie. „Trasu jsme s nimi vyladili a takto byla schválena,“ dodal Fazekaš.

Vyhlídkový vláček bude jezdit v Olomouci ve všední dny od 9. do 17. hodiny. Odjezd bude od Moravského divadla.

„A to v pravidelných intervalech zhruba jedné hodiny. Přesně to s ohledem na provoz na komunikacích nelze stanovit,“ uvedla vedoucí oddělení odboru vnějších vztahů a informací magistrátu Karin Oklešťková.

O víkendech se atrakce přesune na Helfštýn, kde provozovat očekává větší tržby. „Nevylučuje, že v sobotu by mohl jezdit v Olomouci. To se ukáže až během provozu,“ uvedla.

Bezpečnost cestujících? Na to, že takový vláček není vhodný do běžného provozu, zvláště na tak frekventovaných místech, kterými by měl v Olomouci projíždět, upozorňoval například vedoucí oddělení veřejné dopravy krajského úřadu Jaroslav Tomík.

„Cestující nebudou ohroženi. Vláček má bezpečnostní řetízky,“ poznamenala Karin Oklešťková. „Pokud se magistrát rozhodl, že licenci vydá, musí si za to zodpovídat. Já osobně si nemyslím, že je vhodné, aby takový vláček těchto parametrů jezdil po veřejných komunikacích,“ reagoval Jaroslav Tomík.

Zástupci firmy, která vláček provozuje například v Luhačovicích, uvedla, že souprava má veškerá potřebná osvědčení pro provoz na pozemních komunikacích.

„I v Luhačovicích jezdíme po veřejných komunikacích a žádné kolize nejsou. Cestující si atrakci pochvalují a věřím, že spokojeni budou i v Olomouci,“ poznamenala již dříve jednatelka Martina Vrzalová.