Téměř jisté však už dnes je, že příštím hejtmanem Olomouckého kraje se stane současný poslanec za ČSSD Martin Tesařík. „Je logickým východiskem, že se vedoucí kandidátky vítězné strany ujme této funkce,“ řekl včera Tesařík.

Zástupci zúčastněných stran se shodují se na tom, že nedělní schůzka spíše zhruba naznačila mantinely, ve kterých se dál bude jednat.

„Mohu potvrdit, že se jednalo o schůzku s ryze pracovní atmosférou. Sezvali jsme postupně zástupce ODS, KDU-ČSL a KSČM, abychom získali představu o výchozí situaci. O té budu informovat náš poslanecký klub,“ uvedl včera večer Tesařík.

Více informací a statistiky:ČSSD zdrtila ODS. S kým bude vládnout kraji?

S tím, že úvodní jednání sloužilo k vymezení dalšího prostoru pro možné dohody souhlasí i lídr krajských lidovců Pavel Horák.

„U stolu jsme stanovili určité nepřekročitelné podmínky. V našem případě je to například nemožnost jakékoliv spolupráce s KSČM,“ řekl Horák.

Více jasno v dalším postupu stran by mohlo být příští týden, kdy se jejich zástupci opět setkají.

„Další schůzku necháme až po skončení druhého kola senátních voleb. Zatím jsme stanovili termín na sedmadvacátého října,“ doplnil Tesařík.

Politolog Pavel Šaradín vnímá tento krok jako logický, protože senátní volby naznačí další rozložení sil v rámci celostátní politiky.

„Záleží na tom zda ještě posílí sociální demokraté, nebo se do čela dostane ODS. Jako nejpravděpodobnější partner sociálních demokratů v kraji se mi, ale zatím jeví lidovci. Na konkrétnější rozhodování v rámci regionů je však ještě dostatek času,“ uvedl k tomu Šaradín.

Čtěte více: Politolog: nejspíš povládne koalice ČSSD s lidovci