Třídy budou zavřeny do doby než se stanoví příčinu pádu. Ředitel školy, starosta Litovle i soudní znalec se totiž obávají, že by praskliny mohly se čtvrtečním pádem stropu souviset.

„Trhlin na stropech v několika učebnách si v pondělí všimla učitelka a hned mi to nahlásila. Zavolal jsem tedy statika Vladimíra Půdu, který dlouhodobě spolupracuje s městem. Přišel se na to hned podívat a řekl mi, že trhliny tam předtím opravdu nebyly,“ uvedl ředitel Vítězné školy Blahoslav Melhuba.

Soudní znalec Jaromír Vrba pak nechal preventivně uzavřít dalších pět učeben.

„Zůstanou zavřené dokud neobjasním příčinu prasklin a případné souvislosti s pádem stropu. To bude ale možné, až zjistím příčinu pádu. Teď je tedy zavřených šest tříd včetně té se spadlým stropem,“ řekl Vrba.

„Musím prostudovat řadu předpisů a svědeckých výpovědí. Mám termín do 10. prosince, ale samozřejmě se budu snažit dobrat k závěru dříve,“ dodal znalec.

FOTO: PODÍVEJTE SE, JAK TO VYPADALO PO PÁDU STROPU

Podle Vrby příčin pádu stropu může být několik, určitou představu, co jeho zřícení způsobilo, už prý ale má.

„S vysokou pravděpodobností se tam nějakým způsobem zatočil vítr, který se vzduchovými mezerami dostal do prostoru pod střechou. Strop pak začal kmitat a to byla asi příčina pádu,“ dodal Vrba.

Gemo chtělo zkoumat trhliny, znalec to zatrhnul

Firma Gemo, která prováděla montáž sádrokartonového podhledu, se chtěla také sama kvůli trhlinám pustit do zkoumání učeben ve škole.

„Zdálo se nám to divné, ale povolili jsme jim to. Soudní znalec to ale ihned telefonicky zastavil s tím, že by to nebylo dobré,“ sdělil starosta Litovle Vojtěch Grézl.

Gemo věří, že chyba není na jejich straně.

„Jednoznačně si myslím, že to bylo vinou větru. Konečnou příčinu se ale dozvíme ze závěrů od znalce,“ uvedl v pondělí ředitel olomoucké stavební firmy Gemo Jaromír Uhýrek.

Starosta Litovle je celou situací vyvedený z míry.

„Je to pro mě naprosto nepředstavitelné, moderní, nová škola a spadne strop. Svádí se to na vítr, ale přece není možné, aby při větru, který není nijak enormní, spadl strop. A teď se tu ještě objevily ty praskliny. Když tu byl orkán, tak se nic nestalo," poznamenal Grézl.

Čtěte také: Sádrokartonáři kroutí hlavou nad pádem stropu v Litovli

Prasklina na stropě učebny Vítězné školy v Litovli

Veronika Štefková