Firma Gemo, které při stavbě školy montovala sádrokartónové podhledy, opravovila podhledy v celém horním patře budovy.

Děti se tak můžou začít učit ve všech třídách, a jak všichni doufají i pod bezpečnými stropy. Vyšetřování policie stále pokračuje, takže není ještě jasné, kdo opravy vlastně zaplatí.

„Stále čekáme na výsledek vyšetřování policie. Podle toho se pak rozhodne, kdo náklady na nové sádrokartonové podhledy uhradí. Teď ale viníka ještě neznáme,“ uvedl starosta Litovle Vojtěch Grézl.

Policisté totiž stále čekají ještě na jeden znalecký posudek.

„Nechali jsme si vypracovat dva posudky. Vyžádali jsme si ale ještě jeden, na který stále čekáme. Vyšetřování jsme tedy ještě neukončili,“ vysvětlila mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Soudní znalec nechal celé vrchní patro školy a to čtyři pavilony uzavřít 19. listopadu. S opravami a montáží nových podhledů pak začala firma Gemo 5. prosince a to na vlastní náklady.

„Prozatím je to na naše náklady. Až skončí vyšetřování policie, tak se uvidí, na čí bedra pak padnou,“ řekl ředitel stavební firmy Gemo Jaromír Uhýrek. „Celkové náklady ale ještě přesně nevíme, protože se ještě přes prázdniny provádějí dokončovací práce,“ dodal.

Opravené třídy měla škola k dispozici už od začátku minulého týdne. Oficiálně se ale děti do lavic ve vrchním patře školy posadí po prázdninách.

„Teď se ve škole dělají poslední práce. Maluje se a dělají se jen drobnosti. Ve vrchním patře jsme sice učili už od 2. února, ale po prázdninách se to vše oficiálně rozjede,“ uvedl ředitel Vítězné školy v Litovli Blahoslav Melhuba.

Neštěstí vloni na podzim zabránila dvaadvacetiletá učitelka Iveta Navrátilová, když těsně před pádem stropu stihla vyvést děti ze třídy. Myšlenka na možnou tragédii je pro všechny stále černou vzpomínkou.

„To co se stalo, je naprosto nepřípustné. Pro děti musí být přece všechno nejlepší a nejbezpečnější. Všichni se postaráme o to, aby tomu tak bylo,“ dodal starosta.