Oto Košta s ANO spolupracuje od loňska, ve vyšší politice je nováčkem. Jako překážku to ale nebere.

„Jde hlavně o to řídit se zdravým selským rozumem a začít pracovat," říká vítěz voleb.

Část tradičně levicových voličů zřejmě k urnám nešla, vy jste ty svoje zmobilizovat dokázali. Kde vidíte hlavní rozdíl?
Odpovědět by měli hlavně zástupci ČSSD a KSČM. Možná že měl pravdu premiér Sobotka, který vidí příčinu v tom, že sociální demokraté byli v krajích osm let, většinou ve vládách. Částečně možná udělali chybu ve volbě lídrů a nevybrali osobnosti, které by dokázaly lidi strhnout, možná byly chyby i v marketingu kampaní. Naproti tomu věřím, že my jsme voliče oslovit dokázali, což dokumentuje i celostátní výsledek. Nabídli jsme program, kterému se dá věřit a možná také přišel čas na změnu. Lidé byli v krajích otrávení z různě se opakujících skandálů, afér, klientelismu a tak dále.

V politice jste nováčkem, už jste dostal od kolegů nějaké rady? Jaký máte pocit z prvních vyjednávacích schůzek?
První ostruhy jsem si asi vysloužil během televizních a rozhlasových debat. Vedení jednání je pro mě samozřejmě novum, nicméně regionální politika se od celostátní liší, tady je to o tom, že lidé se dlouhodobě osobně znají. Čili je potřeba řídit se zdravým selským rozumem a netřeba zabíhat do politických fines. Položit na stůl program a říct si, kde je průsečík zájmů případných koaličních partnerů. Pokud ho najdeme, říct si seriózně, že takto to chceme dělat, podat si ruku a začít pracovat. Méně politiky, více práce.

Chcete se opřít o spolupráci s ČSSD. Vybrali jste si ji i kvůli tomu, že po osmileté účasti ve vládě kraje má zkušenosti?
Byl to jeden z faktorů. Taky máme lidi, kteří se pohybují v celostátní i komunální politice. Není nutno brát to tak, že by nám někdo musel pomáhat s orientací. Ale ČSSD se nám jevila jako přirozený partner, ostatně existuje i nějaká povolební matematika, která některé věci predikuje dopředu. Z jejich strany jsem ocenil evidentní ochotu si rychle a bez vedlejších úmyslů a nereálných požadavků sednout za stůl a domluvit se. Bylo to rychlé a konstruktivní. To bude základ koalice.

CELÝ ROZHOVOR najdete
v PONDĚLNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ Olomouckého deníku 10. října