V olomouckém zastupitelstvu získala ČSSD poprvé v historii nejvíc mandátů ze všech stran. Jaké je vaše prvotní hodnocení?
Je to Pyrrhovo vítězství, alespoň z hlediska sestavování následných koalic. Nicméně v prvé řadě děkuji voličům, že přišli k volbám. Málokdo čekal, že sociální demokracie takhle zaboduje.

Vy sám jste to očekával?
Počítal jsem s tím, že obhájíme čtrnáct mandátů a pokud se podaří získat něco navíc, bude to jen dobře. Dostali jsme se na sedmnáct mandátů a "chybí" jen jeden.

Čím si tento výsledek vysvětlujete?
Je to souběh dvou věcí. Povedlo se nám zvednout voliče, kteří začali silně vnímat celostátní politiku stávající vlády. Druhou důležitou věcí je naše kontaktní volební kampaň. Byť o ní někteří prohlašovali, že je neslaná nemastná, podařilo se nám lidi oslovit.

Budete se teď ucházet o post primátora?
Pokud se někdo podívá na rozdělené mandáty, zjistí, že uspělo pět stran. Teď bude záležet na koaličních vyjednáváních a prioritách jednotlivých stran. Vnímám společnou prioritu pravicových stran. Jejich většina by však byla velmi těsná a v zastupitelstvu by pak záleželo na každém hlasu.

Bezprostředně po oznámení výsledků se sešly olomoucké špičky vaší strany. Jakou strategii jste zvolili?
Asi nic neprozradím, když řeknu, že budeme vyjednávat se všemi stranami. Očekáváme, že nám v první fázi řeknou své požadavky. Existuje hned několik variant a každá z nich má svá úskalí.

Kterou variantu preferujete vy?
Na to jsme se zatím neshodli ani my uvnitř strany na naší schůzce. Vznikla v podstatě patová situace. Říkat pár hodin po uzavření volebních místností, jaké bude složení koalice, by bylo velmi předčasné.

Už máte domluvené schůzky s ostatními stranami? Zkontaktovali jste se?
Ano, zkontaktovali, zatím se ale jednalo o zběžné telefonáty a gratulace. Domluvili jsme se, že si v neděli zavoláme a sejdeme se.

S čím půjdete do jednání?
V první fázi nechceme vůbec řešit personální věci. V nedávném on-line rozhovoru pro Olomoucký deník jsem dal jasně ruku na to, že chci splnit to, co jsme slíbili. Každá strana má své priority. Z osmdesáti procent jsou si programy na komunální úrovni podobné, pak ale existují témata, na něž jsou rozdílné náhledy. Třeba prodej městského majetku nebo privatizace technických služeb.

V jakém časovém horizontu je podle vás reálný vznik nové koalice?
V neděli to určitě nebude, jednání rozhodně nebudou snadná. Budeme se ale snažit, aby to bylo co nejrychleji.