Ve středu proto zprovoznili bezplatnou linku 800 505 155, na kterou když pacient zvolá, operátor jej spojí na pracoviště, kde mu od problémů pomohou. „Náhradní“ lékař jej poté buďto okamžitě vyšetří nebo objedná na dohodnutý termín.

„Chceme nabídnout koordinovanou zdravotní péči pro více jak sto tisíc pacientů lékařů, kteří jsou v naší síti. Rozšířili jsme proto ordinační hodiny tak, aby péče byla dostupná od 7 do 19 hodin,“ uvedla Dana Moravčíková z družstva Moravských lékařů, které projekt zaštiťuje.

„Například až těsně před odjezdem na dovolenou řada lidí zjistí, že jim chybí léky nebo se potýkají s nějakou virózou. Těm naše odpolední služba pomůže vyřešit akutní problémy,“ dodala lékařka.

Pacientovi se tak dostane ambulantní péče i v době, kdy jeho lékař zrovna neordinuje. Nemusí přitom opouštět praktika, ke kterému roky chodí. Ale co nemocný, jehož lékař není v síti družstva Moravských lékařů?

„Takového pacienta, například toho, který je v regionu na dovolené a postihnou jej zdravotní problémy, rozhodně neodmítneme, ale najdeme řešení,“ ujistil předseda družstva Moravských lékařů Igor Mazoch.

Do projektu virtuální polikliniky je na Olomoucku v současnosti zapojeno přes šedesát praktických lékařů, odborných specialistů, laboratoř a jedno lůžkové zařízení. Ti se postupně propojí počítačovou sítí, aby se co nejrychleji dostali k potřebným datům.

„A pacientovi ve stavu nemocných co nejrychleji navrátili zdraví,“ uvedl Jiří Pumprla, koordinátor projektu s názvem „Vaše zdraví, váš lékař“.

Lékaři odmítli, že by otevřením virtuální polikliniky reagovali na rozjezd projektu Moje ambulance, která na jaře otevřela pobočku v Olomouci. Ordinuje se v ní do 19 hodin, avšak ve službě se střídá několik praktických lékařů. „Není to reakce na nic,“ reagovali s tím, že myšlenka založit družstvo vznikla již vloni v létě. Více informaci na www.moravstilekari.cz.