Nejvíce nemocných bylo podle posledních hlášení epidemiologů v rámci Olomouckého kraje právě na Olomoucku, kde v minulém týdnu mírně vzrostl počet nemocných s akutními respiračními onemocněními na 1356 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

„Je to dáno koncentrací lidí ve městech. Nemocní chodí do kolektivu, jezdí hromadnou dopravou, nakupují. Jsou vystaveni předvánočnímu shonu a stresu," reagovala vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Růžena Haliřová.

Kašel, bolest v krku a rýma nejvíce sužovaly malé děti předškolního věku a školáky na prvním stupni. Nemocnost u nejmenších atakovala 3800 případů na 100 tisíc obyvatel.

„To je vždycky, že nejdříve onemocnění děti v kolektivu, ale v příštím týdnu bude volno a během prázdnin se situace jistě zklidní," sdělila Haliřová. Po návratu do tříd a pracovního prostředí po Novém roce ale očekává postupné zhoršování situace a nárůst nemocnosti. „Dá se to předpokládat. Proto je potřeba posilovat imunitu, jíst vitaminy, otužovat se," připomínala epidemioložka.

Nejmenší nemocnost je v těchto týdnech na Šumpersku, kde nepřesahuje 700 případů na 100 tisíc obyvatel.

Celkově bylo v Olomouckém kraji v minulém týdnu 1046 případů akutních respiračních infekcí na 100 tisíc obyvatel. Došlo k mírnému zhoršení.

O epidemii odborníci mluví, když počty nemocných přesáhnou 1700 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel a objevují se i těžší případy a chřipka.