„Stala se z toho taková ‚tradice‘. Každý týden vyhlásíme obecním rozhlasem, že přijede vinařství pana Holánka a sdělíme, co dobrého bude v aktuální nabídce,“ usmál se místostarosta Drahanovic na Olomoucku Pavel Navrátil.

Sám si také víno z pojízdné vinotéky několikrát koupil, a byl spokojený.

„Vozí kvalitu. Místní občané, kteří mají rádi víno a vínu trochu rozumí, si už na pojízdnou prodejnu zvykli. Je to další služba pro občany a zároveň tím podpoříme rodinu šikovných moravských vinařů,“ dodal místostarosta.

Nejsledovanější jsou hlášení rozhlasu o příjezdu vinotéky z Ivaně v Mikulovské vinařské podoblasti v srpnu a září. To když rozváží čerstvý burčák, o kterém se traduje, že je nejlepší v republice.

„To klidně podepíšu! Včera večer jsme ve třech vypili dva litry a ještě bychom si dali. Přitom to vůbec nebylo v plánu, burčák měl zůstat na páteční večer i pro návštěvu. Okoštovali jsme, a nebylo nám pomoci,“ chválila vloni v srpnu zákaznice v Hlubočkách burčák z odrůdy Solaris.

Začalo to s malým autem

Vinotéku na kolech začali vinaři provozovat v roce 2020, kdy dokázali rychle zareagovat na koronavirové restrikce, které bránily tomu, aby si milovníci vína přišli pochutnat do jejich sklepa.

S nápadem přišel nejmladší člen vinařského rodu.

„Vzali jsme malé auto a objeli pár obcí. Lidé přicházeli a chválili nám nápad. Chtěli, ať přijedeme zase,“ vzpomíná na počátek léta 2020 Daniel Holánek, zástupce třetí generace vinařů ze vsi pod Pálavou.

Během měsíce pořídil a pro potřeby prodeje vína vybavil větší automobily. Právě včas. Přišlo období burčáku.

„Ten náš je dlouhodobě vyhlášený i v naší kamenné prodejně v Ivani. Když jsme s ním vyjeli do obcí, zájem byl obrovský. Lidé stáli fronty,“ popisoval.

O službu se během půl roku strhl mezi lidmi zájem a Vinařství Holánek v současnosti jen v Olomouckém kraji zajíždí s vinotékou na kolech do více než 50 obcí.

Pojízdné prodejny frčí

V posledních letech nabízejí výrobky v pojízdných prodejnách podnikaví farmáři. Spotřebitelé si díky nim mohou koupit čerstvé maso a uzeniny, sýry, ale i poctivé kváskové pečivo a řemeslný chléb třeba na náměstích nebo městských tržištích, kam mnozí zajíždějí pravidelně.

V Olomouci, nejčastěji na náměstí Republiky, voní káva z trucku Kofi-Kofi. Na hudebních festivalech vloni šlápl do pedálů i olomoucký pivovar. S dobrotami zajíždí do Olomouckého kraje, hlavně na festivaly, například Būcheck z Brna. Pravidelnou zastávku na městských akcích na Olomoucku má pojízdná prodejna vynikajícího trdelníku za lidové ceny.

Na hudebních festivalech, ale i před shopping parky v krajských městech, parkoval ikonický Woox truck – pojízdná prodejna jesenického módní značky, která v poslední době proslula hlavně „prezidentskými“ flanelkami.